300L stimefiske akvarium?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

J.H.K — 9. oktober 2009, 00:00

jeg har fået et 300L akvarium som min Far havde liggene, og nu funderer jeg over hvad der skal puttes i.. (når jeg engang har fået det op og kører).

jeg kom på den ide at istedet for nogle få arter store fisk, om det så var muligt at putte 4-5 små arter stimefisk i. (1,5-5cm´s arter..)
f.eks: 10 stk Danio margaritatus, 10stk alm. neon og 10stk Gubbier osv. altså den type små fisk..
også måske et par lidt størrer fisk 5-10cm som kan holdes parvis sammen med mindre fisk. (har ikke nogen konkrete forslag)

men det er en mulighed for et godt 300L selskabs akvarium?
jeg regner med varieret dekoration, tætbeplantning nogen steder og godt med sten og rødder.

jery — 9. oktober 2009, 00:03

Jeg vil tro, at akvariet vil få et mere harmonisk udtryk, hvis du nøjes med få arter stime/flokfisk og så med større antal af hver.
Tjek også, at de har nogenlunde samme krav til temperatur, vandkvalitet, flow etc.

Stinchen — 9. oktober 2009, 00:13

Enig med #2. Så mange stimefisk vil bare blande sig og se meget forvirrende ud. Men det er helt sikkert muligt med 300 liters selskabsakvarie.

Du kan evt se mit akvarie her: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=998163
Der skal gå nogle dværgcichlider, en lille flok ungefødende tandkarper (Poecilia nigrofasciata), en flok corydoras, og måske en L-malle af en art.

God fornøjelse med sammensætningen. Der kan gå mange timer i artbeskrivelserne. 😀

Mvh Stinchen

Peter B — 9. oktober 2009, 00:14

Det lyder som en rigtig god ide, rødder og planter, plus frirum til at svømme på, det er lige et akvarie for karpelaks/tetra.

Hyphessobrycon erythrostigma (blødendehjerte tetra) , Gymnocorymbus ternetzi (sort tetra), Rød neon, Hemigrammus bleheri (rødnæse) og glødelystetra er ihvertfald gode bud på flotte tetra til et plante/selskabsakvarie, evt. med nogen nannostomus beckfordi .
Så kan der også være lidt pansermaller (5-6 stk) i bunden og et par Ancistrus eller Pecoltia maller.

Håber det var lidt inspiration til projektet her.

Knerd — 9. oktober 2009, 06:41

Det lyder som en god ide. Dog vil du næsten ikke kunne få øje på 10 neonfisk i en så stor balje. Prøv at starte ud med 40 (Hvis der ikke har været fisk i akvariet før, så put de 40 i á fire omgane med 10 i hver for at undgå at akvariet for et nitritchock.). Jeg ville også undgå Rød Neon, og tage alm. Neon hvis akvariet ikke har kørt så længe.
Derud over vil jeg også anbefale en stime rødnæser, 20-30 stk. De holder stimen godt og er meget livlige. Her fra må du gøre op med dig selv om du vil holde dit akvarie til en verdensdel, og nøjes med forskellige sydamerikanske tetra, eller om du også vil putte afrikanske tetra og asiatiske barber i. Her skal du så også gære opmærksom på at mange barber napper finner på størrere langsommere fisk, hvis du en dag skulle få lyst til at få f.eks. et par Scalare i baljen (læs: Jeg bryder mig ikke selv om barber af samme årsag.). Men hvis du ikke har noget imod barber, så vil jeg anbefale en lille stime Odessa barber. Du bør også overveje forskellige Darnioer, som f.eks. Zebra fisken eller den der hedder Hvidsky.
Held og lykke med det.

Peter B — 9. oktober 2009, 09:34

Til #5's udmærkede forslag vil jeg lige tilføje at Alm. neon foretrækker at vandet ikke bliver for varmt, dvs. stuetemperatur er optimalt til dem, ligsom Skybjerg absolut er "koldtvandsfisk".

Ang. barber, så er purpurbarben en der ikke nipper efter andre.

Jeg ville så nok også vælge at holde mig til en verdensdel, som nævnt i #5.

jery — 9. oktober 2009, 09:40

Supplerende til #4: så ville jeg vælge Nannostomus mortenthaleri - kanonflot rød fisk.

J.H.K — 9. oktober 2009, 21:21

#2 det havde jeg ikke lige tænkt over. men når du nu nævner det, kan jeg godt se pointen.

#3 jeg har set de billeder før og har beundret det meget.

#4 jeg har kigget på nogle af de arter du har linket og der er et par stykker af dem jeg godt kunne lide, men der går nok lidt tid før at jeg prøver med Rød og Sort Neon da de skulle være lidt mere Sarte end alm Neon.

Jeg har et lille 60L akvarium i forvejen og har lige mistet 10stk sorte Neon (pga. sygdom). derfor har jeg istedet alm. neon for lige at opbygge lidt erfaring. de har indtil videre overlevet i et par uger og trives fint.

#5 jeg syndes måske at 40 stk er lige i over kanten, 20stk Danio og alm. Neon + 1 art lidt størrer fisk (muligvis Scalaer) er nok mere i den retning jeg gerne ville have. og det med at holde sig til en Verdens del er lidt svær, især fordi de fisk jeg har mest kig på kommer fra Asien, Afrika, Sydamerika og Nordamerika. men et Amerika Akvarium er nok det der tiltrækker mest.

koustrup01 — 9. oktober 2009, 22:14

evt rødnæser, de stimer mega godt. ser mega godt ud;)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.