Mit biorb life 60l

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

johanne86 — 20. september 2009, 12:40



Så fik jeg mit første saltvandsakvarium installeret. Det har nu stået et døgn og alt kører tilsyneladende som det skal og nærmest lydløst (YEAH!).

Er der nogen, der har en kort "manual" på, hvad der vil komme til at ske mere præcist de næste par måneder?
Jeg har forstået at der vil komme rigtig mange alger, men jeg tænkte mere på mht. nitrat og nitritværdierne.
Hvornår bør jeg købe de første krebs og snegle?

Jerslev — 20. september 2009, 16:05

Nitrat og nitrit, eventuelt også ammoniak vil stige voldsomt de første uger og så gradvist aftage, tempoet er meget afhængig af stenenes kvalitet. Lad være med at spilde penge på test af vandet de første uger. Først kommer der brunalger og derefter grønne alger, som optager næringsstofferne i vandet. Efterhånden som bakterierne i stenene får magten, vil næringsstofferne i vandet reduceres, og algerne vil dø af næringsstofmangel. Når de dør vil de frigøre affaldsstoffer til vandet. Bl. a derfor tager det lang tid.

Levende bør du ikke komme i før tidligst om 8 uger

jerslev

AndersGS — 20. september 2009, 20:32

#2 Helt enig..

Personligt synes jeg dog det er meget sjovt, at teste og følge lidt med i udviklingen 🙂 Det giver også lidt erfaring mht. til tests..

psyfix1 — 22. september 2009, 12:31

Tillykke med dit akvarie:D mit har selv kørt i ca 10 uger. og der er kommet fisk snegle og rejer og en enkelt anemone:) Det hele køre rigtig godt. Fiskene trives godt så det er perfekt:)

AndersGS — 22. september 2009, 12:33

#4 er ikke et eksempel at efterfølge. 10 uger efter opstart er alt alt for tidligt til et sart dyr som anemonen.

Jerslev — 22. september 2009, 20:25

Man skal aldrig sige aldrig i denne branche - måske går det, måske ikke, men 3-4 måneder er jo, hvad eksperter siger - har selv puttet dannebrogsrejer i et 4 uger gammel akvarie med indkørte sten, og det gik da. Men som hovedregel er det lidt hurtigt, især med anemone

AndersGS — 22. september 2009, 20:31

Jo, det er ganske vist! Men det er at satse på heldet..

johanne86 — 3. oktober 2009, 22:57

Hey psyfix1 - må vi ikke se nogle billeder af dit akvarium igen, nu når der kommet dyr i? 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.