Fodre
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Kampfisken — 15. september 2009, 20:29
Jeg har læst man skal fodre sine fisk 3 til 4 gange om dagen er der rigtig skal bare lige være sikker?...
sgp-chris — 15. september 2009, 20:32
Der er dog osse nogle der fodre flere gange om dagen, jeg tror det er en smags sag 🙂
jannebabe — 15. september 2009, 20:40
Sølz — 15. september 2009, 20:40
der er vist nok(?) nogle fiskearter, som bør fodres mere end 1 x dgl., men alm selskabsfisk behøver ikke fodring mere end 1 x dgl.
Proplayer — 15. september 2009, 20:41
plindboe — 15. september 2009, 20:45
Peter 🙂
Angelique — 15. september 2009, 21:06
Kampfisken — 16. september 2009, 09:46
Villads — 16. september 2009, 10:26
Det er soleklart at fisk som får hvad de kan spise,eller vi må nok hellere sige hvad de har brug for,bliver større,sundere og mere modstandsdygtige mod sygdom end fisk som lever et liv på sultegrænsen(Et nip flagefoder om dagen er sultegrænse for mange fisk).Deres lyst til at gå i leg stiger også.
Jeg vil opfordre til at eksperimentere med at give dem alt hvad de kan æde i små portioner ind imellem for at finde grænsen som med livsgaranti ligger langt over et nip flagefoder en gang om dagen.
Tænk at skulle leve af et halvt rundstykke uden birkes en gang om dagen.🙁
Jeg opfordrer også til varieret fodring.Tænk at skulle leve af tyksstegsfilet året rundt.
3 fodringer om dagen kan aldrig være for meget i et akvarium med moderne filtrering.
De fleste fisk har så hurtig en fordøjelse at de er klar til mere efter få timer.
At de æder til de sprækker er en myte for de fleste arter.Hvis ikke alle.
Når jeg ind imellem giver mine guppyer alt hvad de overhovedet kan stoppe i sig,og det er meget,ender de med at stå og slå mave oppe i et strømlæ og selv ikke den lækreste dafnie kan få dem til fadet.Næste dag går de igen til makronerne med krum hals og løftet halespids.
Så jeg opmuntrer alle til ikke at være så bange for overfodring og selv prøve at finde grænserne og passende daglige mængder. 🙂 Det skal nok gå.En enkelt let overfodring kan jeres filtre sagtens æde og ellers kan i jo lige støvsuge bunden.
Angelique — 16. september 2009, 13:24
Villads — 16. september 2009, 14:35
Må jeg foreslå dig et system med en slange på din bruser?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.