vandskift?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Angelique — 5. september 2009, 11:28
Jeg har lige smidt nyt vand i, og har tænkt jamen så skal jeg først skifte vand 100% om ca 6 måndere.. men så ser jeg så i skriver vandskift, når i siger det, er det så, 100% eller feks. tømmer lidt af vandet, og smider så nyt koldt fra hanen, eller måske regnvand er det bedere?
Det med tempertur. jeg har en blandet land handel af fisk, jeg har fået afvide af en dyrehandler at 24 grader er godt, men da jeg så gik til en anden, fandt jeg pludselige ud af, at han havde to slags som ikke kunne gå sammen da ene sæt sku ha 24 grader og de andre 26 grader, hallo sagd ejeg så, de få grader til forskeld, og øhm der var jeg tabt. det jeg har oppe nu er må mellem 24 og 25 grader, det er vel godt, som sagt jeg ved ik endnu hvad for nogen fisk jeg har helt, men er der ik en "standart" varme. eller skal jeg bare vente og se hvem der står af og hvem overlever?
Kludder — 5. september 2009, 11:30
Vat-Nissen — 5. september 2009, 12:44
Når jeg laver vandskift, tømmer jeg en ca 20% af akvariet med slamsugeren og fylder op med koldt vand fra hanen. det kan de sagtens klare. dette gør jeg så en gang om ugen, eller en gang hver anden. (alt efter om jeg gider) 😛
Det er sådan jeg gør det, og det fungerer sgu fint nok.
Mht temperaturen, så find lige ud af hvad det er for nogle fisk du har:P
Det er nu min erfaring at de fleste fisk trives fint ved temperaturer mellem 24-26 grader, tror ikke nogle af de fisk du har ligefrem dør af den ændring i temperatur, i det interval. Det kan dog muligvis betyde noget for deres "overall" levetid.
Men find ud af hvad for nogle fisk du har. det gør det noget lettere 😀
Mvh Johan
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.