Hvad skal man gøre når man skal flytte?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

EmmaRosa — 30. august 2009, 19:19

Hejsa 🙂

Jeg skal flytte her om 1½ månede. Hvad skal jeg så gøre ved mine fisk? Kan man købe et nemt ekstra akvarie? De skal jo bare lige sidder deri i højest 3-4 timer.

KH Emma
Tak på forhånd 🙂

Midtjylland — 30. august 2009, 19:22

Du kan købe sådan nogle transportkasser i plastic som ikke går i stykker. Så er det bare noget vand fra akvariet og fiskene deri, og så er den klaret.

Midtjylland — 30. august 2009, 19:25

Jeg har i hvert fald set dem i Petworld.

EmmaRosa — 30. august 2009, 19:31

Ahh ja dem! Dem har jeg også set i PetWorld 😀 Mange tak!

Mette B-F — 30. august 2009, 19:31

bare sørg for at gemme mest muligt vand og flytte det med - og så tømme akvariet mest muligt, så der ikke er for meget vægt i til at skævvride det, når det skal transporteres til og fra bilen. Fiskene kan du evt. transportere i poser som fra dyrehandleren - bare sørg for få fisk i store poser. Ellers er det jo en glimrende mulighed, at købe et ekstra akvarium og så gøre det klar til fiskene og så flytte fiskene og derefter det gamle akvarium - en god undskyldning for at udvide besætningen :-p

Jeg skal forhåbentlig også snart stå i samme situation og har et 250l og et 54l, som skal flyttes *uhh* og manden har nedlagt veto mod flere (selvom det ser ud til at jeg nok får lov til et saltvand, når vi er flyttet 😀 )

Park — 30. august 2009, 21:14

Den "bedroller" eller en murerspand koster ikke meget og er glimerende til at flytte fisk i 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.