Alger over alt...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bruger #310565 — 15. august 2009, 21:45
Hvad kan jeg evt gøre for at komme dem til livs?
AndersGS — 15. august 2009, 21:47
AndersGS — 15. august 2009, 21:49
Stockholm Saltvand — 15. august 2009, 23:52
Jeg taler altid for at tilföre Coral Snow, gerne med lidt ZEOBak. Lad det stå i en skål med saltvand i 5 min inden du smider det i tanken. Går det ikke ned efter et par uger kan det muligvis betale sig at starte systemet om.
Lad os lige få lidt billeder for at vi kan se hvor "galt" det er.
mipe — 16. august 2009, 07:11
Esben — 16. august 2009, 09:20
Tanya Andersen — 30. september 2009, 22:35
Bandage — 30. september 2009, 22:54
Lord Mike — 30. september 2009, 23:22
Altså så længe der er alger i opstartsfasen er der næring i vandet og akvariet er derfor ikke indkørt så det står klar til belastning. Hvis man absolut gerne vil have lidt liv i akvarie så tilfør altid nyttedyr i form af cleanup crew (snegle, eremitter mm. evt. en hugo til lange trådalger). Et akvarie som ikke er vel indkørt fra starten af vil med stor sandsynlighed give store problemer fremover så denne periode ligge hele bunden for et godt og smukt akvarie i fremtiden.
Under indkøringsperioden har jeg altid lavet vandskift for derved at komme næringsstiofferne hurtigere til livs, men hvis vandkvaliteten ikke er iorden med det vand med skifter med er man altså ligevidt. Derfor kan et osmoseanlæg altid anbefales da man derved vil tilføre 0 vand ved vandskift og derved få næringsstoffer ud af systemet.
Derfor TÅLMODIGHED og hvis man ikke har dette så kan jeg kun anbefale at holde sig langt væk fra saltvand 😉
mipe — 1. oktober 2009, 17:49
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.