Periophthalmus, lidt spørgsmål om det hele.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Stefan J — 10. august 2009, 03:16

Hej...

Jeg er ny her, så var ikke lige klar over hvor jeg skulle poste denne tråd, men håber det går.
Jeg kan heller ikke umiddelbart finde en søgefunktion på siden, så ved ikke om disse spørgsmål allerede er blevet stilt og besvaret. *rødmer*

Jeg har et hel-glas akvarie på 128 l. (80x40x40 cm.) som jeg meget gerne vil benytte til 1.1 periophthalmus sp., men jeg har lige nogle småting jeg skal have på plads, hvilket jeg håber i vil hjælpe med.

Jeg smider lige et link til et billede af et setup som jeg gerne vil benytte mig af: http://www.dkimages.com/discover/previews/812/20125578.JPG
Det gør det lidt mere simpelt for både jegselv og jer, når i ved hvordan det skal se ud. 😉

1. Hvor sarte er de med salinitet? Kan forstå de skal have et inhold på 1.005 til 1.020, og hvordan måler jeg det?
Altså; hvordan ved jeg hvor meget salt jeg skal tilsette, før jeg når disse tal?
2. Jeg har set nogle mennesker benytte alm. middelhavs salt til deres brakvands-akvarier, det som kan købes til fødevarer i de fleste supermarkeder.
Kan det virkelig være rigtigt?
3. Hvilken pumpe(m. indb. filter) skal jeg bruge til så små mængder vand? Og hvilket varmelegme, altså hvor mange watt?
4. Hvis vi igen tager udgangspunkt i det billede jeg har linket til, så vil jeg gerne have sand som substrat.
Men hvor får jeg dette sand fra? Synes ikke jeg har set det til akvarier, med mindre det er koral-sand. Terrarie-sand?
5. Sidste spørgsmål. 😉 Jeg vil meget gerne vide om der er nogle små krapper eller andet i den dur som kan trives i
samme miljø og sammen med dyndspringerne?

Jeg beklager de mange spørgsmål, men har ikke umiddelbart kunne finde svar på nogle af disse andre steder.

Håber i har tid og lyst til at hjælpe mig.

Mvh

Stefan

Stefan J — 13. august 2009, 00:06

Ikke for at være flabet, så forstå mig ret, men er der nogen der ved hvor jeg kan få svar på mine spørgsmål?

Et andet forum, eller måske en eller anden der er dygtig inden for brak-vand, som man kan skrive til?

stonny — 13. august 2009, 07:14

1. Aner ikke hvor sarte de er, men ud fra din oplysning om saltindholdet er det et rimeligt stort spring fra næsten rent ferskvand til mildt saltvand, så jeg tror næppe, de er særligt følsomme.
Du måler saltindholdet med et hydrometer, som er en flydevægt, der viser saltindholdet ud fra vandets vægtfylde. Jo mere salt i vandet, jo højere vægtfylde.
http://www.akvarieudstyr.dk/netshop/showProduct.asp?pid=41311
Du kan også vælge den dyre, men mere nøjagtige løsning:
http://www.akvarieudstyr.dk/netshop/showProduct.asp?pid=37195
Ved at google på salinitet, kan du finde tabeller over saltindholdet i forhold til vandets vægtfylde.

2. Vær opmærksom på at saltet ikke er tilsat jod.

3. Aner intet om pumper til brug i saltholdigt vand. Spørgsmålet er om ikke lampen afgiver tilstrækkelig varme. Hvis ikke bruger du et varmelegeme beregnet til akvareistørrelsen - i dit tilfælde vil et 50 W være tilstrækkeligt. Varmelegemet tænder under alle omstændigheder kun, hvis vandet er for koldt.

4. Det billigste er sandblæsersand, som købes i byggemarkedet.

5. På dette område er jeg blank.

SogneprQsten — 28. december 2009, 00:52

Jeg ville personligt hellere arbejde med "saltvands-salt" end køkken salt.

Det har jeg altid brugt også til brakvands biotoper (månefisk).

Hvis du kan lave flod og ebbe i akvariet vil det give en rigtig god effekt samtidig med et naturligt miljø for springerne.

En af grundene til saltibdholdet spænder så bredt er at de bor ved "vandpytter" som påvirkes af tidevandet, og man kan ved områder finde pytter som er næsten fersk hvor andre er næsten saltvand, feks hvor at saltvandet blandes en smule med ferskvandet ved tidevand men så næsten tørre ud ved lavvande.


Om vinkekrabber kan gå med springerne ved jeg ikke (tænker om de ville tage fiskne), men biotop mæssigt burde de kunne.
(har en bog du kan låne hvis det endelig er, der er et afsnit med disse fantastiske biotoper, ellers kan ked evt scanne og sende).

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.