Opstart
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
boegvad — 27. juli 2009, 14:44
Jeg er nybegynder i brug af akvarie jeg har fået nogle fisk af min bror for ca 2 måner siden, der var 3 hvide mollyer og 4 sorte og en orange slørhale. de kom fra en bowle og jeg kunne se de ikke levede godt så jeg smuttede ud og købe en 64 liter akvarie men tilhørende filter og lys( opstartshalløj ) samt nye sten og planter og det blev rigtig flot og jeg kunne se de begyndte og trives lidt bedre end de havde gjort før MEN så dør der en fisk og aner ikke hvorfor der begynder så at komme mange alger selvom jeg ordner det 1 gange om ugen hvor jeg ca skifter 5 liter vand fjerner døde blade osv. så jeg køber en suge malle og så sker det som jeg havde frygtet sugemallen dør efter 3 ugers tid og sådan er det gået ned af bakke og snegle er det også begyndt og komme mange af nu har jeg 3 sorte mollyer og 1 hvid tilbage...
mit råb om hjælp har jeg gjort noget helt forkert fra starten af ? mangler der noget ?
jeg påtænker og lukke det hele ned inden jeg tager på ferie og så starter det op igen når jeg kommer hjem og det er her jeg har brug alle de gode råd.
mangler jeg evt en luft pumbe når jeg har filter duer mit filter godt nok. hvor mange planter skal jeg bruge min forhandler sagde 1 plante per fisk og det synes jeg så meget voldsomt ud så jeg har fjernet nogle af dem igen så jeg har en stor og 3 små og en konkylie og stå i det
mange hilsner
en trist men forhåbningfuld akvarie bruger
Mr.Frog — 27. juli 2009, 14:55
Du skal op og skifte ca 12L vand pr uge istedet for de 5L.
Så længe filteret cirkelerer vandet fint rundt og den kan lave bevægelse i vandoverfladen, så er det helt fint. Og du behøves ikke have en iltpumpe på.
Hvor mange planter du skal have i, er op til dig selv synsmæssigt. Men planterne hjælper med at omdanne affaldsstofferne fra fiskene til noget uskadeligt. Og det er jo klart pænest med at par planter i.
Når du skal på ferie kan du godt undlade at fodre i 10 dage.
Jeg tror dit akvarie er for voldsomt belastet, enten ved for mange fisk eller ved for voldsom fodring. Det er ofte fodringsmængden den er gal med.
Jeg ville lade akvariet være imens du er på ferie, for dit akvarie vil modne i mellemtiden og vil klart være bedre rustet biologisk når du kommer hjem igen.
Hvad er det for et filter du har ?
Mr.Frog — 27. juli 2009, 14:56
Kobra — 27. juli 2009, 15:02
boegvad — 27. juli 2009, 15:19
vandet synes jeg cirkulere fint så som du skriver virker det nok fint hvor tit skal man rense sådan et filter, jeg må prøve at skrue yderlig ned for foderet giver ca en kniv spids hver anden dag..
ang filter ved jeg ikke det er indbygget i akvariet sådan et hvor man løfter op i noget plastbokser og så kan tage små poser og svampe ud..
når du nu skriver at jeg skal lade akvariet stå mens jeg er på ferie mener du så med vand i og ikke gøre noget jeg har dog stadig tænkt mig og slå resten af fisken ned inden jeg drager afsted
#3 du har nok ret min svigerfar har været efter mig med det fodring så må passe på med det han plejede og give mad 1 gang om ugen da han havde akvarium er det hvor lidt eller ?
#4 god ide med billed det vil jeg lige prøve når jeg kommer hjem så kan man kan se hvordan det ser ud 🙂
med hensyn til den konkylie tror jeg ikke det er en købt den bliver hurtigt grøn og mærkelig farvet den var i bowlen da jeg fik fiskene, så overvejede og finde noget andet i stedet for 🙂
boegvad — 27. juli 2009, 15:21
boegvad — 27. juli 2009, 15:24
Mr.Frog — 27. juli 2009, 15:24
Filteret skal kun renses ved tilstopning.
Ja, akvariet skal stå med vand i.
Fodring 5-10 gange pr uge er normalen. Det er kun piratfisk og den slags, som kun skal fodres 1 gang om ugen.
Mr.Frog — 27. juli 2009, 15:28
Lystiden er for lang, du har 15 timers lys på.
Hvis du har planter i, skal lystiden ligge omkring 10 timer i døgnet og det er 10 timer i træk, ikke noget med at dele tiden over i flere omgange.
boegvad — 27. juli 2009, 15:28
okay hvordan renser man det under vandhanen bare eller er der en bedre måde at rense det på?
ok sjovt de havde neon fisk og slør haler og stadig fodere en gang om ugen 🙂
boegvad — 27. juli 2009, 15:32
hvor er det bare lækkert med noget hjælp 🙂
Mr.Frog — 27. juli 2009, 17:26
Jeg plejer at rense filteret i en spand med akvarievand, når jeg alligevel skifter vand. Hvis det foregår under vandhanen, så brug tempereret vand.
boegvad — 28. juli 2009, 09:01
frugtmos — 28. juli 2009, 15:05
boegvad — 28. juli 2009, 15:15
frugtmos — 28. juli 2009, 15:42
Men jeg vil ihvertfald anbefale og få tjekket indholdet af nitrit, det er vigtigt for fiskene at det ikke ligger for højt 🙂
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.