Sneglehuslegere i 112L
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Wolde — 5. juli 2009, 01:34
Jeg har et 112Liters som jeg skal til at lave lidt om på. Det har indtil nu været et "normalt" stue/plante akvarie, nu er jeg ved at være godt træt af de Sk*** planter! *doh*
Mine fisk har det fint, men planterne gror ikke ordentligt de bliver ranglet og der kommer alger på. De skal have der rigtige lys og mængde ;(
Så nu har jeg altså taget den dejlige beslutning at lave det om til et akvarie med sand og "klipper" 🙂 Det har altid været de akvarier jeg har synes bedst om.
Jeg startede med et normalt plante akvarium da jeg troede det var nemmere at holde pænt og rent som nybegynder. Men jeg har ikke haft det store hæld med det *rødmer*
Nå men, nu vil jeg altså gerne prøve det andet og jeg glæder mig meget!
Men jeg har nogle spørgsmål til dette emne. Jeg har været rundt på forum i den sidste tid og fundet en masse gode ideer og tips. Men der er stadig ting jeg gerne vil spørge om.
Akvariet er på 112 Liter, så det er jo ikke det store jeg har at gøre med. Men håber det er nok til at holde nogle Cichlider.
Af fisk har jeg tænkt mig at få fat i nogle Sneglehuslegere. En af disse tre:
Lamprologus brevis
Neolamprologus multifasciatus
Neolamprologus similis
Grunden til at jeg har tænkt på én af disse er at de kan gå i flok. Jeg var ikke sikker på at det var en go ide at sætte 2 par på bunden så de kunne gå og jagte hinanden hele tiden.
Så kunne jeg godt tænke mig en malle eller to til at holde alger lidt nede i akvariet.
Ancistrusmalle har jeg tænkt på til det. Går det?
Så er bunden af akvariet vist brugt. Men kan jeg så have en anden flot fisk til at gå i midten/ toppen af akvariet også? og hvilken? (Må meget gerne være noget farve på den!)
Så har jeg også lige et spørgsmål til lyset.
Jeg kan godt lide de akvarier som er inspiret af saltvandakvarier, så det vil sige meget hvidt/blåligt lys. og gerne masser af det 😉 (ja altså alt med måde 😀 )
Men kan det blive for meget og stresser det fiskene?
Hvilke rør bruger i?
Jeg har søgt lidt på nette om sådanne akvarier, men kan ikke rigtig finde nogle artikler eller noget *skeptisk*
Har i noget læsestof jeg kan begynde med?
På forhånd tak.
Wolde 🙂
ps. kan jeg smide nogle zebrasnegle i baljen også ?
jakabov — 5. juli 2009, 01:50
Tror du bliver glad for dit skifte til Tanganyika, det er jeg blevet efter mit skifte væk fra planterne:), jeg har selv multiere og et par Julidochromis ornatus plus en Ancistrusmalle i et 112l og der er ingen problemer.. Mht lys kan du få et rør der hedder marine glo, der giver et meget blåtlys, jeg har selv valgt et Aquarelle fra phillips, som lyser hvidt, men med et svagt blåt skær..
Wolde — 5. juli 2009, 10:59
Kan der være et par andre fisk som går i toppen og midten ?
jakabov — 5. juli 2009, 11:20
Wolde — 5. juli 2009, 11:37
Jeg kan ikke huske hvor, men jeg har læst at man kunne have et par af dem her: Julidochromis transcriptus ?
jakabov — 5. juli 2009, 12:01
Wolde — 5. juli 2009, 12:17
Mener du at jeg skal dele akvariet op så multierne har den ene ende og Julidochromis transcriptus i den anden ende..
Så sneglehuse i den ene ende og så en stensætning i den anden.?
Nu har jeg lige undersøgt noget om de maller jeg også har skrevet om og der står at de SKAL have en trærod at tygge i.
Er det bedre at jeg så tager zebrasnegle til det med algerne ?
jakabov — 5. juli 2009, 12:29
Så kan også lige se farven på lyset:) Har ikke prøvet med snegle, men vil tro de får det svært.. Jeg har ingen trærod i til mallen og den har det fint, men hvis du skifter 30% vand om ugen og ikke overfodre, tror jeg ikke du får de store problemer med alger, så der er næsten ikke behov for maller..
Wolde — 5. juli 2009, 13:11
Det set ret godt ud ! Lige sådan jeg gerne vil have det !
Kunne godt være jeg skulle undlade maller lige til at starte med. Men det må jeg lige se på.
jakabov — 5. juli 2009, 13:41
Park — 5. juli 2009, 14:18
Du kan sagtens få planter til at gro i 112 l. med standard-armaturet!!! Mit 112 l. så sådan ud, da jeg solgte det :
Jeg kan kun anbefale Multi'erne - de er sgu sjove!!! 😉
Park — 5. juli 2009, 14:21
zyrexx — 5. juli 2009, 14:28
Den behøver jo ikke være kæmpe stor 🙂
jakabov — 5. juli 2009, 15:33
jakabov — 5. juli 2009, 15:33
FinnB — 5. juli 2009, 17:07
Wolde — 6. juli 2009, 20:02
Hvad ville sneglehuslegerene sige til at få besøg af sadan en fætter ?
Ellers må jeg finde plads til en rod og så få et par malle i.
FinnB — 6. juli 2009, 20:32
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.