Udvendig maling af bag glas på akvariet

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bach — 25. juni 2009, 11:38

Jeg vil male bagglasset sort udvendigt på min 720 . Er der nogen der kan hjælpe med anbefaling af en bestemt type maling til dette.
Den skal jo hæfte godt på glas og være meget dækkende.
Helst med producent navn og evt. nr. eller anden identifikation.

dyrholm — 25. juni 2009, 12:32

jeg har selv brugt dyrup l04 sort interiør 890. men tror stort set alle typer kan bruges. du maler barer flerer gange hvis du ikke syntes den dækker godt nok:)




knud

Broholm — 25. juni 2009, 12:43

Jeg har brugt den billige matsort spray-maling til 20kr dåsen.. Det kræver lidt tildkæning.. Men fungere fint.. Vil nok gøre det udendørs..

skyg — 25. juni 2009, 16:45

ja hvis i putter kold vand i akv og der kommer kondensvand så kan i pille det af i flager.
vjeg bruger noget speciel og kan ikke lige huske hvad det hedder men vender lige tilbage med navnet på det senere.
mhv.skyg

peter hp — 25. juni 2009, 16:52

Du kan se i indlæg nr. 7 hvad jeg bruger

http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=906207#SiteEnd

malawi-akvarie — 25. juni 2009, 19:39

hvorfor?????????*doh* så skal du bare til at fjerne det igen, når det ikke skal være sort mere, tror også det bliver svært at sælge igen!*skeptisk* hvorfor så ikke sætte noget sort folie bag på istedet, det er samme farve og nemt at få af igen!

men ok, det er jo dit akvarie!😉

Phin3x — 25. juni 2009, 20:08

tænkte lige precist det samme som "malawi-akvarie"
nogen kange kan du finde sådan noget sort folie/film billigt i div byg markeder..
og ellers ved en skiltemaler..

Bach — 25. juni 2009, 21:27

Tak for alle indlæggene.
Nu er der jo noget at tænke over. Jeg skal have BTN moduler i akvariet så den sorte baggrund er for at få dybdevirkning
i mellem rummene mellem modulerne. Jeg synes maling bliver bedre and folie (der kan være svært at få glat selv med sæbevand)
#5 rigtig flot malet - jeg tror jeg vil prøve det. Forstøver det meget når det sprayes på, jeg mener kan det gøres indendørs,
i feks. en stue ? - eller skal akvariet slæbes udendørs ? (pyh ha 😛)
Hilsen Preben

chris — 26. juni 2009, 07:50

jeg bruger hammerit eller hvordan den nu staves.det er metalmaling den hefter godt

nyberg — 26. juni 2009, 10:27

Hvad med at male en plade (acryl e.l.) og sætte en op af ruden? Det har jeg gjort på mit, fordi jeg heller ikke kunne få folie helt glat.

Fra før i tiden havde jeg også god erfaring med store, sorte karton-ark, som kan købes i de fleste kiosker, boghandlere eller butikker, der sælger kontorartikler. Bagruden kunne dækkes for under. 20 kr. og samlingerne kunne ikke ses. Det er næsten så lavpraktisk en løsning, at der ikke er noget ved den 😉

peter hp — 26. juni 2009, 15:18

[citat]Tak for alle indlæggene.
Nu er der jo noget at tænke over. Jeg skal have BTN moduler i akvariet så den sorte baggrund er for at få dybdevirkning
i mellem rummene mellem modulerne. Jeg synes maling bliver bedre and folie (der kan være svært at få glat selv med sæbevand)
#5 rigtig flot malet - jeg tror jeg vil prøve det. Forstøver det meget når det sprayes på, jeg mener kan det gøres indendørs,
i feks. en stue ? - eller skal akvariet slæbes udendørs ? (pyh ha 😛)
Hilsen Preben

[/citat]
Hej Preben
Jeg tror ikke du bliver særlig populær, hvis du begynder at spray male i stuen, det støver lidt, og det lugter af helvede til, vil anbefale at du bruger en støvmaske.

langebæk — 26. juni 2009, 18:42

hvis jeg lige må komme med en bemærkning.

hvis du maler det vil det jo altid være sort, også hvis du en gang om mange år vil have noget andet har du stadigvæk sort maling at slås med, hvorfor ikke sætte nogle klæbefolie på?? det har jeg på mine yngle akvarier og det koster ikke det helt vilde

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.