Malle i akvariet.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

osman1977 — 18. juni 2009, 00:54

Jeg vil høre jeres mening om, det overhovedet er nødvendigt med en ancistrus sugemalle i akvariet. De kan jo finde på at æde yngel, også planterne. Er så ikke bedre at have en masse af rcs rejerne, da de vel også tager alger og yngler meget?

Hvad synes i?

hilsen osman1977

ratzeburg — 18. juni 2009, 01:17

alm. ancistrus spiser ikke yngel kun døde fisk og er go til og rengøre men rør ikk levene fisk


og kan godt gå sammen med rejer også


har selv en del ancistrus og nogle rejer går fint

stonny — 18. juni 2009, 07:25

Det er ikke nødvendigt at have en sugemalle - det er heller ikke nødvendigt at have RCS. Det vil være en illusion at tro, at sugemaller og RCS kan holde dit akvarium algefrit - det kan de langt fra.

jery — 18. juni 2009, 07:30

Hvis du ønsker at holde L-maller, så er der - efter min mening - mange og mere spændende alternativer til Ancistrus sp.

Dracemohr — 18. juni 2009, 07:35

Det er desuden heller ikke meningen et akvarie skal være algefrit. Tværtimod er de en vigtig del af balancen, og man kan lære meget om sit akvarie ved at se på algevæksten.

Jan Persson — 18. juni 2009, 07:56

Det er en skrøne at alle akvarier skal have sugemaller. Rejer er meget bedre til at fjerne f.eks. foderrester fra bunden.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.