Dagens chok! Et af de gode

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

snoopyzrainbow — 23. april 2009, 10:30

Sku som sædvanlig fodre rundt omkring..stiller mig så henover det store akvarie,kigger ned(tømte det for guppyer igår) og ser noget bevæge sig på bunden..det var da en underlig guppy..indtil jeg kiggede nærmere..det var en kobberpansermalle-unge!!
Blev helt jubii,osv så faktisk sån her ud først : *blink**blink* her har jeg gået og taget æg fra og kæmpet for at holde liv i de små skravl,og så kan de selv i det store,hvor der er noget mere end 10cm vand i og både forældre,rejer,og gibbiceps i(og indtil igår,guppyer)..tsk tsk..kiggede ned mod de to små hulsten,og jow jow,det vrimler med haletudser..den unge jeg fik fanget op,er omkring 1-1½ cm,og ligner en tro kopi af forældrene,resten derned er haletudser..
Hmm... burde det kunne lade sig gøre at de bliver til noget,når der er for meget vand,plus alle de andre forhindringer??

Min dag blev ihvertfald lige noget bedre:D:D

Ronnieksj — 23. april 2009, 10:35

tillykke dem, ved ikke noget om dem men tillykke 😛

Bynk — 23. april 2009, 10:47

tillykke 😀

snoopyzrainbow — 23. april 2009, 11:28

Tak tak begge 2:D Altid dejligt med gode overraskelser:D

baboum — 23. april 2009, 12:56

Det kan godt lade sig gøre.
Chancerne for at det går godt er somregel bare større på den anden måde

bigfarm — 23. april 2009, 17:43

Tillykke med de små 😀

Jeg har selv både kobber og pandaer.
Pandaerne har også ynglet selv, uden jeg har gjort noget. Denne gang har jeg taget æg op fra pandaerne 2 gange på en uge, og der er foreløbelig 5 der er klækket.

Hilsen Bigfarm

Mariann — 23. april 2009, 18:43

#1 Ej, hvor dejligt..... Det var da heldigt, at de havde gemt sig så godt, at de ikke var blevet spist....
Tillykke med dem...

Mvh Mariann

Pennut — 23. april 2009, 21:20

Tillykke Maibritt.

Jeg er selv begyndt med at fjerne forældre fiskene, når mine cory'er har sat æg. Det er nemmere end at fjerne æg. 😀

Hvor har du så gjort ved dine guppy'er?😛

Bruger #711899 — 29. april 2009, 19:18

Haha tillykke med det. Sikke en oplevelse 😀

snoopyzrainbow — 29. april 2009, 21:02

#8 Det er lykkedes mig at slå stort set dem alle ihjel*doh* ej jeg har heldigvis ikke haft problemer med snakeskin og rundhaler, der er godt gang i avlen(første kuld ankom i mandags). Alle de millionguppyer bukkede under for klisterhaler/finneråd/svamp/hvide pletter, på nær 8 stk. Og en del måtte jeg aflive pga deformiteter..de buer den forkerte vej af en eller anden årsag, ser ret grumt ud..de sidste to kuld har været født sån oveni de er født med klisterhaler,på trods af jeg har forsøgt alt.
Det store akvarie er blevet lagt helt om(startet forfra) da jeg går tilbage til cichliderne igen..kan ikke undvære mine jordspisere,så der kommer nogle par engang inden sommer..håber jeg;)
Jeg tog æg fra coryerne igen i mandags,de klækkede idag, der er stort set kun gået omkring 20 æg til udeaf 200 og et eller andet(opgav at tælle*doh* )..har ellers ikke taget æg fra de sidste to gange, synz de yngler konstant i øjeblikket, så kan slet ikke følge med..sku jo oz gerne ku komme af med dem igen..

Ungen jeg fandt har det super, den hygger sig med det ene kuld jeg havde klækket i forvejen..haletudsen fangede jeg den anden dag, den kunne dog åbenbart ikke tåle at blive flyttet,den var død imorges:( Men sån kan det jo gå..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.