bundfilter sammen med spandpumpe
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bynk — 15. april 2009, 22:17
Bruger #844477 — 15. april 2009, 22:30
Mr.Frog — 15. april 2009, 22:31
Mener du at spandpumpens pumpehus skal trække både bundfilter eller spandfilter ?
Mr.Frog — 15. april 2009, 22:32
Bynk — 16. april 2009, 09:18
da det så ville tag alt lorten der ligger sig på bunden
Mr.Frog — 16. april 2009, 09:21
Ja ok, men det er ikke nødvendigt for at have en ren bund.
Bynk — 16. april 2009, 09:25
okay ved det ikke,det var bare en tanke han havde... forresten har fået planterne og de ser rigtig godt ud og resten gør osse.
Amin — 16. april 2009, 11:14
Det kan du sagtens gøre, og det vil så øge dit filtervolumen, da hele bundlaget også vil blive en del af dit filtersystem, MEN... Den dag bundfilteret tilstopper, og det vil det gøre, så kan du se en stor bølge af fiskedød og ødelæggelse i sigte, da der vil ophobe sig så meget affaldsstoffer i gruset, at det vil kræve en næsten total omlæggelse og rensning af akvariet for at få det på rette køl igen. Så, det er bedst at lade være 😉
Men I kan med fordel bruge et forfilter mellem akvarium og spandpumpe, og på den måde renser I kun forfilteret, når der er behov for det, så I ikke forstyrrer bakteriebalancen i selve spandfilteret. Det gør jeg selv, og det fungerer fremragende 😎
Med venlig hilsen,
Othman Amin
Bynk — 16. april 2009, 11:21
Amin — 16. april 2009, 11:44
Et forfilter kan være hvad som helst, hvor du kan sætte filtermaterialer i i forbindelse med dit eksisterende spandfilter. Jeg bruger et lille gammeldags plastik hjørnefilter, som bruges med filtervat og trækkes med luftpumpe på, så det kan tage alle de større partikler, så mine spandfiltre ikke bliver tilstoppet, og det virker efter hensigten.
Det er sådan et lille dims jeg valgte at bruge:
http://akvarieudstyr.dk/netshop/showProduct.asp?pid=45364
Med venlig hilsen,
Othman Amin
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.