Azureus - er det her normalt?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

cjuul — 6. april 2009, 21:33

Hej - min VF Azureus har noget vorte-lignende gevækst og udposning under munden samt ved siden af munden. Nogen der ved hvad det er/er det normalt??

Tak for hjælpen.

Printed — 6. april 2009, 21:42

Kig på det her link
http://malawicarsten.dk/malawilex/viewartikel.asp?id=920&lang=dk

møller — 6. april 2009, 22:34

jeg har lige "opereret" min boadzulu-han, for det samme det lignede en vindrueklase han havde hængende ved munden. så fat scalpellen og få det snittet af, og husk at desinficere bagefter.
god fornøjelse.🙂

cjuul — 7. april 2009, 12:52

Hej - tak begge to. Møller - det lyder som det samme, din lige er opereret for. Hvad desinficeres det i efterfølgende? Kunne også godt tænke mig at vide hvad det er, han har og hvorfor det opstår. Ved du/I det?

Formoder, at han skal gå alene efterfølgende indtil det er helet.

Mvh

2mas — 8. april 2009, 13:02

Jeg har noget ligende på min P. Steveni han. Den er dog ikke særlig stor vorten og ser ikke ud til at genere den. Men jeg har hørt at nogle VF fisk kan få det.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.