hjælp til akvariecomputer

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Thomas2 — 24. marts 2009, 19:58

Jeg er ved at planlægge at anskaffe mig et akvarie og vil gerne gøre lidt ud af lysstyringen. konkret er det min plan at anskaffe en Profilux II Light (lyscomputer integreret i en strømskinne) og GHL ProfiLuxSimu-L (dæmpbar LED lys som simulerer solopgang, solnedgang, månelys og lyn (uvejr)) men hvordan kombinerer jeg dette med standardarmaturerne fra effectline / aqualine - kan det lade sig gøre og hvordan? Er der nogen der har erfaring med noget af ovenstående?

mvh
Thomas

Thomas2 — 24. marts 2009, 20:00

led-delen ser sådan ud: (godt nok en anden computer)

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

Bjarne — 24. marts 2009, 20:17

Hej du

Jeg hr selv ovenstående Computer, dog ikke sat til endnu, men har hos mine venner set den tilsat og set hvordan den fungerer osv. Den er bare genial.
Du skal dog have T5-lys m/dæmp for at få kunne bruge den optimalt, den kan IKKE sættes til alm. T-8 rør. Du skal have det bygget om til digitalt og helst dæmpbart. Men når du alligevel skal ud at købe nyt akvarie så køb med T5 rør m/dæmp. Jeg har kbt min Computer i Tyskland, men den kan efterhånden fås herhjemme til næsten samme pris. Du skal købe den sidste nye Profilux Plus II, da den har flere ting integreret og kan udvides det kan den alm. ikke.

Thomas2 — 26. marts 2009, 13:41

Hej Bjarne
Jeg havde også planer om at købe et T5 med dæmper, men hvordan passer stikkene fra armaturet (er det ikke et mini-jack) med computeren? eller hvordan får jeg dem til at passe?
mvh
Thomas

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.