andet bundlag?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
100nx — 17. marts 2009, 22:42
Anita — 17. marts 2009, 22:47
Ja det kan gøres som du siger der, men sæt også dit filter over, så er der sirkulation til fiskene imens.
Jeg har lige kommet kvarts sand i mit nye, det er rigtig pænt og lyst, og fine korn. Det er fra bau haus og kostede kun 59 kr for 25 kg, det er lige klar til at hælde i
Mr.Frog — 17. marts 2009, 22:47
Men du skal være opmærksom på, at når du skifter bundlaget ud, så svarer det "næsten" til at du starter akvariet op forfra pga der er de samme bakterier i bundlaget, som der er i dit filter. Du laver uorden i balancen i akvariet.
Hvilke fisk er det du vil skifte bundlaget for ?
Mr.Frog — 17. marts 2009, 22:53
Under ½ dag i en spand, så behøves der ikke cirkulation på. Man kan selvfølgelig lige svinge hånden rundt dernede.
Jeg plejer at lægge en avis eller en telefonbog over spanden, for at give dem ro. En plante kan også lave skjul.
Begræns antallet af fisk pr spand.
Ellers et godt tip med billigt bundsand, du kom med 🙂
100nx — 17. marts 2009, 22:55
Hasselgaard — 17. marts 2009, 22:56
Hasselgaard — 17. marts 2009, 22:57
100nx — 17. marts 2009, 22:59
Hasselgaard — 17. marts 2009, 23:01
Anita — 17. marts 2009, 23:04
'Du kan ikke bruge strandsand, der er jo salt og andet snavs i . Jeg er i hvert fald glad for jeg valgte sand, skal også have det i mit andet akvarie.
# ja ikke, der er noget mere end for pengene, end ved fiskehandleren
Mr.Frog — 17. marts 2009, 23:07
Du har ret.
Men det er jo ikke altid nemt at flytte et spandfilter, og få plads til det nede i en spand, uden at lortet vælter. Og stakkels fisk, der skal stå i en spand med 1000L vandcirkulation i timen *blink*
Jeg har ofte haft slukket et spandfilter i længere tid (½ dag) uden problemer.
Ved indvendige filtre, skal man rense filteret, inden det sættes til igen.
Hasselgaard — 17. marts 2009, 23:08
Jesper Ditlev — 17. marts 2009, 23:10
Jo bestemt.
Selv henter jeg sand på stranden af flere årsager.
1. Sandet er slebet rundt som det vil være i en flod eller i en sø, hvilket giver et mere naturligt look efter min mening.
2. Jeg kan selv vælge korn størrelsen, og vælger gerne noget som er godt blandet i størrelse og gerne med lidt ral i. Igen syntes jeg at det giver et mere naturligt look.
3. Det skal ikke skyldes så grundigt. Jeg tager gerne det som ligger lige hvor vand og strand mødes. Det er skyllet naturligt frit for de helt små partikler som tager forfærdeligt lang tid at få helt væk, og kan forplumre vandet i laaang tid efter det er smidt i baljen. Jeg skyller det reelt set kun for at få det værste tang væk.
Jeg går gerne en tur langs stranden og lægger mærke til hvordan strukturen er på de forskellige steder, og når jeg så har bestemt mig, tager jeg så et par spand fulde med hjem på tilbage vejen.
Hvis jeg får for mange muslinge skaller og sånt med så fjerner jeg dem manuelt, da jeg syntes at det ikke passer ind i et ferskvands akvarie med alt for mange blåmuslinge og hjerte muslinge skaller.
Jesper Ditlev — 17. marts 2009, 23:13
'Du kan ikke bruge strandsand, der er jo salt og andet snavs i . Jeg er i hvert fald glad for jeg valgte sand, skal også have det i mit andet akvarie.
# ja ikke, der er noget mere end for pengene, end ved fiskehandleren[/citat]
Ja der er salt i, mwen ved en ganske almindelig saltkur tilføres der ½-1 g salt pr liter vand så det er på ingen måde farligt.
Og hvad snavs angår, hvad er det så for snavs du skriver om ? Er det de FARLIGE tang stumper - som er en plante del - eller hvad er det HELT præcist du er bange for ved at bruge strand sand.
Hasselgaard — 17. marts 2009, 23:14
Anita — 17. marts 2009, 23:17
Du har ret, jeg er bare træt 😉
Og jeg er oven i købet selv i gang med en saltkur herhjemme.
d9ha — 18. marts 2009, 09:51
Problemet med sand er som regel, at man får fat i noget der er for fint. F.eks. her hvor jeg bor er sandet på stranden helt uden sten og meget fint, og det er en ren katastrofe at hælde det i et akvarium, da det pakker for tæt og lukker af for ilt til planterødder. Men hvis man kan finde noget, der er grovere andre steder, er det da helt kanon. Og en skylning fjerner både salt og snavs. så rigtig fin idé i mine øjne.
mvh
Henrik
kkdahl — 18. marts 2009, 10:39
Men tag nogle MEGET store sko på - så kan du smugle det hjem...*doh*
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.