Måske en pistol reje

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Dahl669 — 15. februar 2009, 14:33

Hej

Jeg har startet et RSM 130 liters akvarie for ca. 1½ uge siden og har hørt nogle høje klik lyde der inde fra. så her til morgen da kæresten og jeg stod kiggede på akvariet kom der er tom skal fra en pistol reje flydende.

Skal jeg regne med at jeg har sådan en i akvariet eller kan det være noget der har ligget i de levende sten jeg har købt?

thyme — 15. februar 2009, 14:57

Ja det kunne jo godt tyde på det er sådan en i har i akvariet 😉

Dahl669 — 15. februar 2009, 15:02

ikke lige det jeg har lyst til at have i akvariet og har også hørt at de er pisse sværer at fange *rødmer*

jjj27 — 15. februar 2009, 15:26

jeg har også nogle sjove klik lyde kan en dannebrogs reje sige sådan eller er det kun pistol rejer

Jerslev — 15. februar 2009, 16:15

pistol eller Mantisrejer - sidstnævnte er en grim predator, der ikke er reef safe

jerslev

thyme — 15. februar 2009, 19:22

Klovnfisk kan også komme med nogen sjove kliklyde (ikke noget jeg selv har hørt)

knak — 15. februar 2009, 19:29

tror i ikke det er en vand knæler:D

Alexcpdk — 15. februar 2009, 19:53

Jeg har købt en pistolreje til min balje, ser den nu og dag, men man bliver lidt træt af de kliklyde døgnet rundt.
Men den er reefsafe, og har symbiose med nogle gobiér.

Dahl669 — 15. februar 2009, 21:10

reef safe det kan man vel ikke være sikker på den er når den er kommet med de levende sten.

Man kan vel ikke holde andre rejer sammen med den eller kan man?

Deniz — 17. februar 2009, 17:07

Jeg startede med saltvand i dec og havde også mange klik lyde. Købte så ca 15 fisk for nogle uger siden. Efter et par dage havde jeg så kun 7 fisk tilbage. Så så jeg en mantis reje på ca 7 cm. Så nu har jeg delt de levende sten i 3 akv. og stadig ikke fundet den. Men har fundet en børste orm på 30cm mere end 30 krabber, hermit krebs, en søhare, snegle m.m. "har 70kg sten". Det der så rigtigt går mig på, er at der kommer klik lyde fra alle 3 akv. Men håber da for dig at det er en ufarlig pistol reje. Jeg giver snart op og får malawi igen

KimJ — 17. februar 2009, 18:13

Jeg har haft pistolrejer i alle de akvarier hvor jeg har haft levende sten, undtagen det jeg har nu, og det har aldrig givet problemer med mistede dyr, heller ikke andre rejer (L. wurdemanni, L. debelius og L. amboinensis). Lyden kan godt være lidt enerverende, men jeg synes ikke det er så slemt, når man ved hvad det er. Første gang jeg hørte det (det var en MEGET livskraftig reje) troede jeg, at det var lyden af glas der knækkede..*doh*

thyme — 17. februar 2009, 18:14

15 fisk er også alt for mange at komme i akvariet på én gang

Deniz — 17. februar 2009, 20:08

thyme
Jo det var det nok. Men min hugo så jo ud til at hygge sig og forhandleren var god til at sælge.*skeptisk*

Dahl669 — 18. februar 2009, 13:04

Mange tak for jeres svar.

Jeg prøver at lade den være i akvariet, har godt nok ikke set den i et stykke tid.

jjj27 — 18. februar 2009, 13:52

vildt rejer der spiser fisk det aned jeg ik de kunne er der nogen der har pic af sådan en krabat

skod — 18. februar 2009, 16:29

Det kunne jo være den havde skiftet ham eller hvad man nu kalder det. Jeg har også haft en skal til at flyde rundt, men rejen er der stadig!

jjj27 — 18. februar 2009, 16:53

http://www.dipity.com/timeline/Mantis_Shrimp/list der er lidt vidioer er ved godt de fleste er med menesker der ik burde holde dyr

jjj27 — 18. februar 2009, 16:56

min kone nægter at tro på det er en reje ja så kan den japanske kongereje da godt pakke sammen:D:D

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.