hej er kæmpe nybegynder! i saltvand

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Edward — 13. februar 2009, 15:42

hej jeg er fuld stændig newb inde for saltvand kunne godt tænke mig et 250l saltvands akvarie jeg vil gerne vide hvad der kræves af pumpe og cirkulation og er det stort nok aftræker fisk jeg ville godt have nogle klovn fisk vis der ikke er plads til klovn aftræker. og vil gerne vide om klovn aftræker kan gå med klovn fisk.hvilke fisk vil i sige der skule i den?

Esben — 13. februar 2009, 16:16

Du skal lige starte med at slå noget koldt vand i blodet. Derefter kan du starte med at læse opstartsartiklerne:

http://saltvandssiden.akvariefisk.dk/article/?Type=17

Så skal vi nok hjælpe dig derefter.

thyme — 13. februar 2009, 16:16

Hav lige lidt tålmodighed, du har knapt ventet 10 min på svar.

læs denne igennem
http://www.petgrossisten.dk/getdoc.asp?id=4&md5hash=2CF59BAFEAAC3EFFEAE236B3F26C7CBB

en Balistoides Conspicillum kan du ikke have på 250 liter, og den spiser koraller, så du kan kun have fisk hvis du køber fisk af den slags. Den bliver op mod 50cm så hvis du søgte lidt på google havde du hurtigt dit svar

Thomaas — 13. februar 2009, 23:48

Kære lille Edward..

250L salt som ni årig *blink* Tja hvorfor ikke, der skal godt nok tages af boret et par gange 😀
Men held og lykke med dit projekt.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.