PPI 10, 20 eller 30
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
kkdahl — 13. februar 2009, 10:16
Skal lave et halv-stort filter, der i grove træk består af tre filterkolonner, med et areal på ca 20x25 cm, og en højde på 50cm. cirkulationen gennem filteret bliver på små 3000 l/t. Det jeg så er lidt usikker på er hvilken grovhed filtermåtte jeg skal proppe i. Jeg havde tænkt at bruge ppi20 (mellem) men er så blever i tvivl om jeg skal bruge den grovere ppi10, for at sikre at de 3000 l/t kan løbe relativt uhindret igennem. Størrelsen på filteret kan der ikke ændres meget ved, så det behøver I ikke give kommentarer til 🙂
Hvad siger I?
kkdahl — 13. februar 2009, 10:33
Mr.Frog — 13. februar 2009, 10:57
Du kunne jo bruge keramikrør eller biobolde til forfilter/grovfilter.
kkdahl — 13. februar 2009, 11:12
Der er ikke plads til at lave et forfilter. Så jeg er udelukkende interesseret i at høre hvorvidt I mener der er nok flow gennem PPI20, eller om jeg skal op i PPI10 🙂
Mr.Frog — 13. februar 2009, 13:18
Jeg er blevet lidt nysgerrig på, hvilket akvarie filteret skal bruges til ?
kkdahl — 13. februar 2009, 14:30
Villads — 13. februar 2009, 14:46
Eventuelt en halvfin i sidste kammer for at give klart vand men jeg tror ikke det er nødvendigt.
Villads — 13. februar 2009, 14:49
Jeg ville gå efter det grove.
KTR — 13. februar 2009, 15:09
Umiddelbart lyder det som et meget lille filter eller som en meget kraftig pumpe. Idéen med et HMF filter er LAV gennemstrømsningshastighed. Hvis vandet bare pisker igennem filteret opnår du en dårlig eller ingen biologisk filtrering.
Prøv at se her:
Google dieters-ing.de og tryk på "oversæt denne side" hvis du ikke er en haj til tysk (vær opmærksom på at det ikke bliver ret meget bedre af at blive oversat af en robot 😀)
Vælg "Beregninger" i venstre menu. Lidt nede af siden er der mulighed for at beregne størrelsen på et buet filter. Jeg ved ikke om det er sådan du laver det, men det giver en god indikation af filterstørrelsen. Plotter jeg de værdier ind som du opgiver bliver det til en helvedes stor måtte for at holde gennemstrømningshastigheden nede. VÆSENLIGT større end det du planlægger...
Du kan godt have en kraftig pumpe for at have en god cirkulation i akvariet, men det kræver et stort filter.
Du kan også godt have et mindre filter, men det kræver en lille pumpe for at gennemstrømningshastigheden er lav
Men du kan ikke begge dele.
Om det øger filterets værdi at have 3 måtter stående bag hinanden ved jeg ikke. Har læst herinde at bakterierne primært sidder på de første 1-2 cm i et filter, og at resten af "dybden" kun fungerer som mekanisk filter (der tager svæv i vandet osv).
Jeg har et 200 liters med en luftreven måtte på 45 cm høj x 25 cm bred + 5 cm tyk i 20 ppi. Den tager UDEN problemer ALT svæv i vandet og holder en imponerende biologisk balance med fin bevægelse i vandet til mit selskabsakvarium.
Alt dette besvarer ikke dit spørgsmål om ppi, men hvis filteret ikke virker efter hensigten kan det vel være ligemeget om det "ikke virker" med 10, 20 eller 30 ppi i grovhed.
Jeg kører selv med HMF filter og er utrolig glad for løsningen. Jeg ved ikke om du har erfaring med dette, men ønsker kun du får en god oplevelse 🙂 . Det står dig frit for at kassere mine tanker efter forgodtbefindende 😀
PS: 20 ppi virker fint for mig.
PPS: Jeg drømmer nogle gange om et 720 liters og er det hede drømme er det indbygget ! 😎 BILLEDER vi vil ha' billeder...
Villads — 13. februar 2009, 15:25
Vi taler her om 350 l/t igennem en patron som er 65 mm og det er forholdsmæssigt meget mere end det som tyskeren anbefaler.
Jeg bruger en grov og en halvfin patron i filteret.
Så min påstand vil være at det virker med alle hastigheder.
KTR — 13. februar 2009, 15:29
Villads — 13. februar 2009, 15:43
Det ser man mange steder.
Hurra for HMF 😀
kkdahl — 13. februar 2009, 15:55
Jeg tror jeg kører ned på 2000 l/t og den grove måtte.
Og klart der kommer billeder 🙂, men jeg er som sagt kun i planlægningsfasen, så der er ikke så meget at tage billeder af endnu. (Undtagen et lille "testhul" i væggen - konen så skæg ud da hun så det 🙂)
KTR — 13. februar 2009, 16:58
#13 - du må meget gerne skrive om forløbet når du er færdig. Det vil jeg se frem til.
Dog mangler jeg svar på et af aspekterne i dit spørgsmål. Hjælper det at lave lag på lag med filtermåtter ? Her tænker jeg på biologien. Har selv overvejet det samme, (for så kunne du jo have alle 3 grovheder fx.) så dit indledende spørgsmål var interessant nok. Anyone ?
kkdahl — 13. februar 2009, 20:21
Jeg mener jo, at bakterierne vil kolonisere hele skidtet, i det omfang der er "mad" til dem, og så er det mere eller mindre underordnet hvordan substratet til dem er organiseret.
Jeg påtænker også at lægge en luftsten i det tredje kammer (fra venstre), for at sørge for at der er rigeligt med ilt til de små arbejdsmænd.
Årsagen til de lidt "spøjse" mål skyldes at filteret skal stå ved siden af akvariet, og det er den plads der er 🙂
Villads — 13. februar 2009, 20:42
Eller læg flere nu du er igang. 🙂
KTR — 13. februar 2009, 21:05
MEN....er der nogen herinde der ved om bakterierne "koloniserer hele skidtet" eller blot sidder i de første centimeter som jeg har læst et eller andet sted herinde. Jeg kan heller ikke forestille mig andet end at de bor over det hele...but what do I know. Er der nogen der kan ligge låg på den en gang for alle ?!?
Villads — 13. februar 2009, 21:11
KTR — 13. februar 2009, 21:20
kkdahl — 13. februar 2009, 21:26
Jeg kan næsten ikke vente med at komme i gang:D
Villads — 13. februar 2009, 22:21
Held og lykke.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.