Så er udstyret bestilt!!!!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

spim — 8. februar 2009, 21:24

Jeg har nu lavet bestillingen på det, der bliver mit akvarie og jeg er gået totalt overboard!
Godt nok køber jeg et brugt sæt. Det kun har kørt et par måneder før det blev pillet ned igen, så det er jo kørt over kantstenen om jeg så må sige...😉
En god måde at få utrolig meget mere for pengene... Herligt!

Nedenfor kan I se hvad jeg egentlig er ude i af udstyr...

Akvarie Woha 760 L (120x90x70)
Akvarie bord og kabinet
1x400W HQI - 2x9W Gieseman
2x2 T5 39W
1x2 T5 24W
Returpumpe "Oase"
1 Cirkulationspumpe Tunze 12000L m interval og lysdiode
2 HPL
Skummer m Yasunaga luftpumpe
Kalkreaktor
PO4 filter
Osmolator Deltec
UV filter 25W TMC
IKS computersystem m/ ekstern display
Strømskinne/sokkel
IKS dosringspumpe Pro 4
Modul PH
Modul Redux
Modul Temperatur
Modul Saltmåler

Tadaaaaaa!!!! 😀:D:D

Jeg er selv utrolig begejstret, hvordan synes I det lyder???

Stockholm Saltvand — 8. februar 2009, 22:11

Interassante mål tanken har.

Sump?
Er ikke specialist på HQI, men lav ikke samme fejl som mig ikke at have nok lys. Svärt at holde PH oppe uden god gelysning.
Husk at alt vandet gerne skal cirkuleres 40 gange i timen.

Ja og så ser jeg jo ingen ZEOvit reaktor :-))

Specielt er jeg vild med dybden på tanken, min 575 er bare 50 cm dybt. Hvor mange sider skal väre synlige?
Er det dit förste saltvandsakvarie?

Lad os få op nogen billeder så vi kan fölge udviklingen.

KimJ — 8. februar 2009, 22:24

Hvad med lidt billeder?

Det er jo et fint akvarium, som skulle give mulighed for at strikke en god sammensætning sammen, men jeg ville nok være lidt tilbageholdende med at tilslutte ting som kalkreaktor, UV filter og PO4 filter, til det rent faktisk viser sig at der er brug for dem 😉
Ligeledes er en doseringspumpe jo heller ikke meget bevendt, hvis man ikke har styr på, hvad der skal doseres, og hvor meget.

M.h.t. lys; Har Du set akvariet medens det kører? Det virker lidt mærkeligt med en lampe som kun har 1 HQI pære, som skal dække 120 cm?

Har Du nogen ide om, hvad der skal i af dyr?

Sidst men ikke mindst; Tillykke, og se så at komme igang!😀

spim — 9. februar 2009, 17:11

Mht lys skulle det gerne være rigeligt. Det er den Giesemann lampe der hedder System 400. Såvidt jeg kan se i Giesemanns eget katalog, er det med en HQI pærer i hver ende af lampen, der er 110 cm lang. Passer til en tank der er max 130x95... Det skulle altså passe fint.

Jeg aner ikke hvad en ZEOvit reaktor er, fortæl! 🙂

Jeg er også vild med dybden i tanken, den bliver fed og indrette. Jeg regner med stensætning på bagvæg og i højre side og en søjle i midten i venstre side... Men men, det kan jo ændrer sig mange gangen endnu..
Den skal stå i et hjørne, sådan at venstre side og front er der hvor det sker. Overløbet er i bagerste højre hjørne.

Ja ja, billeder.. Skal nok!!!! 😉 Jeg kommer til at dokumenterer hele processen intenst.

Det er min intension, at være ret langsom med dette projekt.
Det vil sige, at ting må tage den tid de tager og div blive sluttet til, når jeg synes der er mening i det..
At jeg napper så meget udstyr nu, skyldes ene og alene, at jeg har fået det til en horribelt god pris (35 % af nypris), hvis jeg vel og mærke tog det hele...

Der skulle gerne, i Returpumpe "Oase", 1 Cirkulationspumpe Tunze 12000L m interval og lysdiode og HPL være cirkulation nok, men det er ikke en extra pumpe der vælter projektet...

Jeg er ikke helt afklaret mht dyr, men til at starte med, bliver det hovedsagligt baseret på blødkoraler, læder koraler og fisk... Efterhånden som jeg så bliver sejere, kan jeg kigge på resten... Som sagt, jeg glæder mig egentlig til en langsommelig process.. 😎

Stockholm Saltvand — 9. februar 2009, 17:24

Mht lys kan du ikke få for meget tror jeg, men da du skriver at det er til blödkoraller er det ikke så vigtigt. Intensivt lys er for stenkoraller, ligeledes er ZEOvit (http://www.korallen-zucht.de).

Hvor stor sump skal du have (til overlöb), 12000 liter i retur? er ca. 10000 for meget, har selv 1000 liter i retur som er mere end rigeligt da det ellers larmer rigtigt meget.
Flere pumper er en fordel syntes jeg da det er lättere at få bort "döde" zoner når man har mange sten i tanken.

Billeder,,, taaaaak

iceMD — 9. februar 2009, 17:27

Hey, tillykke med dit nye akvarie:) tror godt nok at 12000l/t cirkulation er for lidt:( i mit det nye kommer der nok til at være ialt 15000l/t+ og det er "kun" på 325l:D

KimJ — 9. februar 2009, 17:54

#4
Du skriver 1x400W, men mener altså 2x400WB)
Det er rigeligt!
M.h.t. cirkulation, er det efter min mening mere interessant om pumperne er godt anbragt, end hvor mange l/t de yder. 10-15 gange i timen fra nogle godt anbragte pumper er nu engang mere effektivt end 40 gange i timen som er rettet den forkerte vej! Jeg tror dog ikke at det kan lade sig gøre at få alle områder dækket ordentligt med kun 1 pumpe, så der kommer du nok til at anskaffe mindst 1 mere.
Jeg er enig med de ovenstående i, at en 12000 L/T returpumpe er ALT for kraftig!

spim — 9. februar 2009, 18:30

Griner I misforstår, den på 12000L er IKKE returpumpen, jeg ved faktisk ikke hvad det er på... (læs lige listen igen.. 😉 )
De 12000L er en del af cirkulationen.. Der ud over er der 2 HPL, aner faktisk heller ikke hvor heftige de er.

#6 at 12000L cirkulation skulle være for meget til 760 L's akvarie forstår jeg ikke. Mener du det seriøst????

MHT sump, så er der da også sådan en med, men den har jeg ikke fået skrevet på.. Mener den er på 250 L.

Hmm, jeg må hellere dappe forbi imorgen og besigtige igen... 😀

iceMD — 9. februar 2009, 18:39

det skriver jeg da ikke noget om:D men derimod at det er for lidt:)

spim — 9. februar 2009, 18:47

hahaha POKKERS!!!!
Skal jeg nu også kunne læse for at kunne svare????

Stockholm Saltvand — 9. februar 2009, 18:57

Om dine HPL hver giver 9200 liter hver er det helt perfekt...

Sump er farligt, husk at regne den igennem 110%

spim — 9. februar 2009, 19:37

Husk at dette setup har kørt i 2½ måned, så dimensionerne mellem tank og sump er ok. 🙂

Stockholm Saltvand — 9. februar 2009, 19:51

Hvilke garantier har du for det?

HUSK
1) Hvad sker der med sumpen hvis strömmen går, hvor mange liter vand er der plads til i sumpen?
2) Hvis overlöbet skulle stoppe, hvor meget vand har du plads til i akvariet?

Dyre lärerpenge om man har parketgulv.......

spim — 9. februar 2009, 20:14

Tak for gode råd, jeg skriver løs på min liste med spørgsmål som jeg tager med imorgen.

Keep it comming. 🙂

spim — 10. februar 2009, 19:39

Så er jeg blevet meget klogere...

Sumpen er 110x50x30, hvilket gerne skulle svare til 165 L.
Den passer super fint til tanken, vi regnede på det, og det ser fint fint ud.

Jeg fik også tager nogle billeder... Kvaliteten er lidt tvivlsom, men de er der da..
Først billeder "ude fra"


Billeder af det keramik der er sat i til at skjule udstrømning fra de to HLP samt udstrømning fra sumpen:


Skummer og sump:


Nøj hvor jeg glæder mig til min 530'er er afhentet, så jeg kan ommøbelerer stuen og få bord og tank hjem.. Wuhuu!!!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.