Effect-light omformere i skab ???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #805289 — 25. januar 2009, 20:27

Er der nogen der ved om omformerne på effectlight kan tåle at komme ind i et skab ?
Jeg har et gammelt nøgleskab som jeg vil lave hul i bunden og i toppen på, og så have omformerne derind. Men kan de komme af med varmen så ? Bagpå er der også nogle "skrue-holdere" lidt som om de kan hænges på en væg. Kan de det ??

Her først billed af omtalte omformere:



Min ide var lidt følgende :

Liggende på et par tværstivere :



Eller hængende på skrue :

Rheder — 25. januar 2009, 21:06

hvor store vil du lave de huller i top og bund, hvis huller er så store så omformere kan komme igemmen, vil jeg tro at det ikke er nået problem med varmen

Bruger #805289 — 25. januar 2009, 21:15

Jeg vil gøre det sådan at bunden og toppen blive pillet ud i hele skabets bredde, så det egentlig bare bliver et "rør" som de sidder indeni.
Men hvad med varmen fra den nederste vil den ikke genere den øverste hvis de ligger vandret som på figur 1 ?
Og kan de hænge som på figur 2 ? For så er det klart at foretrække for mit vedkommende.

Det er bare for at skjule teknikken lidt, og det er jo pænere at se på det skab, end på 2 omformere og en stikdåse på vægen 😉

Rheder — 25. januar 2009, 21:21

hvis top og bund er væk så er der masse af luft, vil mene om de ligger eller hænger kommer ud på det sammen, bare der luft omkring

benchmark — 25. januar 2009, 21:42

det kan sagtens være i dit skab, no problem.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.