112 l filter til 900 l akvarium?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Brocelius — 18. januar 2009, 23:57

Hej,
Jeg har et 900l akv. som jeg købte til 3000 kr. og jeg fandt så ud af at den spandpumpe jeg fik med var en billig havedamp-pumpe, som bare larmer sindsygt meget! Så det gider jeg ikke høre på, så jeg har et 112 l stående. Så jeg tænkte at jeg kunne bruge det til filter, med 4-5 kamre og fylde det med materialer, som sikkert ville give én bedre balance og vandkvalitet i akvariet, end hvis jeg skulle havde købt et andet Eheim, Fluval, TetraTec spandpumpe, som oven i købet koster rigtig meget fra 1500 og det vil jeg ikke ofre, da jeg det er halvdelen af hvad akvariet kostede.

Så nu vil jeg gerne spørge om i vil hjælpe mig med mit lille projekt og hvilke filtermaterialer det er har stor grobund hos de gode bakterier? Hvordan jeg fordeler kamrene i bedst mulig rækkefølge materialerne skal ligge i. Hvilken pumpe er bedst og billigst i strøm forbrug, måske nogle eheim? (Det er jo det bedste af det bedste 😀 ) Og hvad der nu ellers hører til af spørgsmål omkring det her emne.. 😛

Tak på forhånd med det her spændende projekt 😉

Hilsen Jannik

fiero — 19. januar 2009, 00:07

er der huller i bunden på akvariet?

HC

Brocelius — 19. januar 2009, 00:18

Nej det er det ikke, men tror du overløb ville være en god ide?

Dixen — 19. januar 2009, 00:32

Hvis der ikke er overløb på akvariet, hvordan vil du så have en sump?

Brocelius — 19. januar 2009, 00:39

Jeg sætter akvariet til sådan at vandstanden er det samme så det ikke akn løbe gennem slangerne, hvis pumpen stopper af en eller anden afsag. Ellers kan man jo bare sætte til og pumpen vil suge. Eller hvad tænker du på?

Jannik

Aqua-MI — 19. januar 2009, 01:00

Du kunne også placere 112'eren over den store balje - og lave overløb på 112'eren. Evt. kombiner med rislefilter fra 112'eren til 900 L.

Sjovt projekt - TAKE PICTURES!

Brocelius — 19. januar 2009, 10:17

Jeg tager billeder senere i dag.
Oven over for 900 l er der nogle skabe og jeg ved ikke hvor meget de kan holde til, men det er nogle gamle nogen fra 1927.. 😀 Måske kunne 112 l stå det i skabene? Men det finder vi ud af 😛

# 6 Ja det kan jeg også gøre og det vil nok være en ide, hvis der skete en fejl, ville skaden ikke være så stor som hvis jeg skulle lave overløb på 900 l(Altså hvis alt vandet løb ud!! Og det vil jeg ikke risikere hehe)

Men ellers skal jeg bare koble powerhead nede i 900 l'ern, som puster vandet op i 112 l og vha. overløb siver vandet ned i akvariet igen, ikk? Og så ellers bare lave nogle kamre.. Hvor mange skal der være?

Brocelius — 19. januar 2009, 10:17

Fejl...

jopa — 19. januar 2009, 10:33

[citat]
Men ellers skal jeg bare koble powerhead nede i 900 l'ern, som puster vandet op i 112 l og vha. overløb siver vandet ned i akvariet igen, ikk? Og så ellers bare lave nogle kamre.. Hvor mange skal der være?[/citat]

Jeg har 3 kamre i mit og det fungerer perfekt.
Har kun sump til at rense og vandet er krystalklart

jopa — 19. januar 2009, 10:33

fejl....

jopa — 19. januar 2009, 10:33

fejl....

jopa — 19. januar 2009, 10:33

fejl....

jopa — 19. januar 2009, 10:35

Ja nu gik den da helt amok.
Admin slet venligst

fiero — 19. januar 2009, 11:29

et 112 kan fint deles i 5 kamre, det ville jeg vælge frem for 3. ville også helt klart vælge en løsning med overløb. om det så er 112 eller 900 der er hul i er ligemeget.

HC

Brocelius — 19. januar 2009, 14:56

Jeg har hældet sand, kalksten og vand i, så det eneste der mangler er et filter(og varme), så i stedet for at tomme akvariet helt er det lettere at lave overløb i 112 l'eren.. Så akvariet skal lige ned til glamesteren og hvor stort skal hul skal han bore ? Bare så der er plads til slangen eller?

Hilsen Jannik

Malawi4ever — 19. januar 2009, 19:44

Hej
Følger lidt med i det her projekt for jeg kunne selv finde på at lave en sump/biofilter til mit akvarie jeg en dag får købt. Men er der nogen der kan forklare det med hul i bunden af akvariet og hvad et overløb er. Det er sikkert logisk nok når jeg får det forklaret, men lige nu giver det ikke mening.

Brocelius — 19. januar 2009, 20:37

Her er lidt billeder af mit filterprojekt:
1.
2.
3.
4.
5.

Jeg forklarer i morgen hvad det forskellige ting skal bruges til 😛

#16 Har ikke tid lige nu, håber en anden kan forklare det for dig:)

jopa — 19. januar 2009, 20:42

[citat]Hej
Følger lidt med i det her projekt for jeg kunne selv finde på at lave en sump/biofilter til mit akvarie jeg en dag får købt. Men er der nogen der kan forklare det med hul i bunden af akvariet og hvad et overløb er. Det er sikkert logisk nok når jeg får det forklaret, men lige nu giver det ikke mening.[/citat]

Kig under artikler på forsiden.
Der er 2

stig t — 19. januar 2009, 21:37

Hej jannik

Har selv et ca 900l akvarium med 130 l filter.
Hermed min opsætning der virker perfekt.

Overløb på det 900l akvarium. fordelen er at du så holder en konstant vandstand i akvariet, det vil være i det sidste kammer i filtret vandstanden vil svinge.
Du kan evt. montere et rør så overløbet har forbindelse til bunden, så kan du justere om vandet skal komme fra bund eller overflade.

Filtret opdeler du så det sidste kammer er med overløb fra det næstsidste kammer. så kan sidste kammer virke som reservoir
I reservoir suger du så med din pumpe og pumper til akvariet.
Vil du gøre det rigtigt godt køber du en god pumpe som placeres uden for akvariet. anvender selv en grundfoss pumpe. pumpen er forbundet via et hul i bunden af det sidste kammer.( husk den skal være en pumpe til brugsvand pumpe ikke en til centralvarnme systemer ).

Filtermateriale kan du købe i et havedamscenter, det er billigere end i akvariebutikker.
Filtermateriale: 3 kamrer med japanmåtte, 1 kammer med kaldnes eller bioboldte. 1 kammer med grov svamp (reservoiret) det sikrer at bioboldene ikke kommer i pumpen.
Mit filter renser jeg ca. hvert andet år. ( har dog heller ikke så mange fisk i )
En rigtig god ide er at tilføre godt med luft i filtret, især i de sidste kamrer hvor det synlige skidt er filtreret fra. Det giver de gode bakterierne bedre leve vilkår.

Ved at holde vandstanden i filter og akvarium nogen lunde ens, får du langt mere ud af din pumpe, der tabes enormt meget ved at skulle pumpe fra en sump op til akvariets overkant.
Regnede lidt på min egen opstilling, og kom frem til en besparelse på 600,- kr/år hvis jeg skulle holde den samme vandmængde.

har vedlagt princip skitse


mvh stig

skyg — 20. januar 2009, 16:20

jo større filter jo mindre arbejde og jeg er meget doven hvad det angår hihi.
mhv.skygB)

Patrick — 22. januar 2009, 03:49

Indlæg 21-23 slettet pga 4 x samme post.

jf — 22. januar 2009, 07:02

[citat] 112 l filter til 900 l akvarium?[/citat]
Når du vil benytte et akvarium som filter, er det et must at have overløb på dit akvarium, alt andet vil være risci business. Løsninger med sump over eller i samme niveau som akvariet, kan på sigt give problemer.
Som filtermateriale vil skumsvampe af forskellige slags være perfekt (først en grov, dernæst en medium). Du må forvente at skulle investere i en ny pumpe der passer til den vandmængde, der skal løftes (og en der støjer mindre).

Ellers læs på diverse saltvandssider, de er eksperter i den slags.

Aqua-MI — 22. januar 2009, 11:42

Blot et par bemærkninger....

Husk at tænke hele idéen igennem: Hvad skal dette akvarium ende med at være?

Inden du får boret huller i bund eller sider og placeret sump/rislefilter osv. over eller under eller ved siden af, så tænk helt igennem, hvad slutresultatet skal være. Her tænker jeg ikke blot på "Rent vand!", men også udseende og hvordan pleje/vedligeholdelse/betjening lettes fremover.

Måske bør du allerede nu montere fast baggrund+sider i baljen. Her er muligheden for at skjule diverse teknik (overløb til ektern filter etc., evt. varmelegeme, luft, powerhead til øget cirkulation/strøm, osv.). Ærgerligt at skulle rode med det, tømme balje osv. efter montering af filtersystem, hvis du måske allerede har overvejelser i den retning.

Som andre nævner skal overløb laves idiotsikkert. Overvej selv de mest utænkelige årsager til at et overløb evt. kunne tilstoppes (af en død fisk, plantedele, pumper der stopper, tilstoppet sump, osv.). Intet må kunne lade sig gøre - for i så fald skal det nok ske engang....

Held og lykke! Ser frem til billeddokumentation for hvordan projektet skrider frem.

Mvh MI

Brocelius — 22. januar 2009, 17:33

1000 tak for alle svarene og vil bruge jeres ideer og bemærkninger til projektet.

Men jeg laver overløb i 112 l og borer hul i bunden og placere 112 l over 900 l. Jeg sætter powerhead'en i starten af filteret som skal suge vandet op fra 900 l. Og hvis powerhead'en stopper sker der ikke noget hvis jeg sætter et rør i hullet.

1. 112 l som skal bruges som filter
2. De fisk som engang skal gå der i(V. Moori) og senere Frontosa
3. 900 l akvariet
4. Der hvor jeg får strømmen fra og 112 l skal stå lige under
5. Det samme som 4., men ellers en fejl

Hilsen Jannik

Aqua-MI — 22. januar 2009, 19:01

Jeg vil anbefale at du maler (sort eller blå) eller i det mindste afdækker (fx krøllet brunlig gammeldags skrandesæk - ligner klippeside) bagrude og sider.

Brocelius — 23. januar 2009, 07:47

#28 Ja det er en billig og kreativ måde, men ligner det klipper godt nok?
Hvad for nogle lysstofrør til jeg købe? Nogle som ikke giver for mange alger..

Hilsen Jannik

Aqua-MI — 23. januar 2009, 08:27

Nye rør + rent valg og intet sollys => giver ikke alger.

En kombination af AquaStar og Gro-Lux vil nok give de bedste farver, men har du også mulighed for noget blåligt natlys, så er et frontosa-akvarium frydefuld uhyggelighed at se på hen på aftenen.

Studér hvordan frontosa jager, så vil du vide hvorfor - men det kan blive dyrt i Paracyprichromis nigripinnis ' Blue Neon' :-)

Brocelius — 23. januar 2009, 09:48

Jeg har studéret hvordan Frontosa jager og og det kan være farligt for de små fisk.. De mindste v. moorii jeg har er 3 cm. Så de skal lige vokse sig lidt større.. ellers er de væk i løbet af en nat. Men ja blå lys vil se rigtig godt ud! men der er plads til 8 rør og en fatning er i stykker, så der er 7 der virker så 2 blå, 3 gro-lux og 2 AquaStar ville se rigtig godt ud 😛
Jeg skal have lidt flere kalksten i så der er flere gemmesteder til mine små hulelegere.

Men jeg går på efterskole i Mariager, så projektet går langsomt og akvariet er der hjemme*skeptisk* Havde ellers tænkt at tage et 63 l med her op, men måtte ikke for forstanderen*doh* hehe

Hilsen Jannik

Aqua-MI — 23. januar 2009, 09:57

Good luck.

Du må lægge nogle billeder ind her, når du kommer videre :-)

jopa — 23. januar 2009, 12:02

[citat]
Studér hvordan frontosa jager, så vil du vide hvorfor - men det kan blive dyrt i Paracyprichromis nigripinnis ' Blue Neon' :-)[/citat]

Hos mig overlever intet under 10cm, dog rører de stort set ikke yngel af samme race.
Har pt yngel på få cm gående med store på 20 til 35 cm.
Den sidste spyttede 15 unger i det store akvarie og alle overlevede og er blevet solgt

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.