Fluval 405... Lille problem
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Naturelle — 2. januar 2009, 18:38
Jeg har spørgsmål mht. en Fluval 405. Jeg har idag hjulpet min mor med at rense akvarie og pumpe og det gik også helt fint lige indtil jeg skulle starte pumpen. Den starter fint nok men i løbet af få sekunder lyder det som om der sker et eller andet med rotoren, for den begynder at larme helt vildt! Når jeg så tager toppen af pumpen af kan jeg se at den lille klap der sidder og beskytter rotor er hoppet ud i den ene side... Nu har jeg efterhånden prøvet en million forskellige ting og er efterhånden bange for at ødelægge noget ikke mindst den der lille keramik stav... Er der nogen der har oplevet dette problem før... Jeg skal ikke være bleg for at indrømme at spandpumper ikke er min stærkeste side så derfor er det garanteret en eller anden simpel fejl jeg har begået, som nu er ved at påvirke mit gode helbred 😀
På forhånd tak
Park — 3. januar 2009, 03:47
Akvarie West — 3. januar 2009, 09:20
Bjørn180L — 3. januar 2009, 11:26
hvis jeg var dig ville jeg læse manualen... Der står præcis hvordan og hvorledes tingene skal samles, og hvad man skal være opmærksom på ved samling af filtrene.
Manualen til Fluval 405 er her: http://www.aquarium-supply.biz/v/vspfiles/V4_Backup/pdf/Fluval_series5_manual.pdf
(Markér linket, og kopier det over i din browser...) - jeg kan ikke indsætte et link direkte her (tror jeg nok).
Held og lykke med arbejdet - og godt nytår.🙂
Venlig hilsen
Bjørn180L
Bjørn180L — 3. januar 2009, 11:27
Naturelle — 4. januar 2009, 16:18
Tusind tak for hjælpen gutter :-)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.