Hvad skal jeg vælge først?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

MichaelK_K — 29. december 2008, 23:23

Jeg er blevet den heldige ejer af et 54 l akvarie, og det har nu ( endelig:D) stået i en uge, og alt går fint. Så nu er jeg begyndt at finde ud af hvilke fisk jeg vil have i. Er faldet for (selvfølgelig ) en flot kampfiske-han, og så et par mindre maller, som en start 😛. Nu er mit spørgsmål så hvilken af disse i foreslår jeg først anskaffer mig, og putter i akvariet ? eller er der ingen forskel deri?

blueboy — 29. december 2008, 23:28

ja jeg står i samme situration (undskyld kan ikke stave)😀

rozzzna — 29. december 2008, 23:29

#1 jeg ville nok tage kampfisken først og vente en uges tid før mallerne kom i 😉

stonny — 29. december 2008, 23:32

Jeg er ikke enig med Rose. Du kan sagtens komme begge arter i samtidigt. I begyndelsen skal du kun komme få fisk i af gangen, da dit filter skal have en uges tid eller to til at stabilisere sig mellem hver gang fiskemængden øges. En kampfisk og et par små maller vil ikke give større belastning, end at det ikke giver problemer.

MichaelK_K — 29. december 2008, 23:33

MichaelK_K — 29. december 2008, 23:52

nu jeg forvirret :s hvad skal jeg gøre! flere bud?

rozzzna — 29. december 2008, 23:55

#4 der er vel ikke noget at være enig i ? 😉 #3 er bare hvordan jeg ville gøre det hvis det var mig 😉 det er ikke fordi det absolut skal gøres sådan 😉

mureren — 29. december 2008, 23:56

jeg er enig med #3 det rigtig man skal putte få fisk i først.. men jeg ville tage kampfisken først også vente en uge med maller da maller svigner meget og filtert ikke er køret helt ind i nu..

Dam Pedersen — 30. december 2008, 00:01

altså hvis det bare er tre små fisk du vil starte med. så tror jeg virkelig ikke der sker noget ved at tilføje dem alle på een gang. men, ellers kampfisken først ville også være mit bud.

MichaelK_K — 30. december 2008, 00:05

Tror jeg starter med kampfisken først så 🙂 for hvis det nu pludselig viser sig at jeg laver/har lavet en fejl, er det jo lettere at finde et alternativ til 1 fisk fremfor 3 😉

Dam Pedersen — 30. december 2008, 00:08

rigtigt rigtigt. 🙂 altså, hvis du ikke har 57 km til handlen.. så gør da bare sårn.
og held og lykke.. 🙂

hejzan — 30. december 2008, 00:28

jeg ville også vente med mallerne indtil kampfisken er faldet til..
gjorde det samme ved min krebs, den valgte bare at campe sin hule de næste par dage og nu slås de kun lidt over maden..
den ville uden tvivl have fløjet lige i flæsket på mallerne hvis jeg satte dem i samtidigt :/

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.