150 liters Honduran Red Point

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

chris2500dk — 28. november 2008, 09:11

Når nu der lige har været en tråd der efterlyste mellemamerikanere vil jeg da vise mit nyopsatte 150 liters frem.

http://www.akvariefisk.dk/akvarier/show/?ID=1611

Akvariet er i 8mm helglas (lavet hos Akvarieudstyr) og måler 80x47 cm og 40 cm i højden.
Der sidder en TetraTex EX 700 på som har fået tilsat Symbiont og Rowaphos.
Temperaturen holdes på ca 23 grader.
Lampen er en 70W HQI på 10000K, det giver et lækkert spil hen over bunden og en fin uens belysning så der er mere dunkelt i hjørnerne.

Jeg har brugt Red Moor rødder og stenmoduler fra CC samt lidt natursten, planterne er Pistia, Java bregner og brune Cryptocoryner.
Det er meningen af jeg vil have Pistia i det meste af overfladen.

Lige nu går der 7 unge Honduran Red Point, 1.3 sværddragere og 5 kobberpansermaller. Bestanden bliver naturligvis ændret hvis forholdene i akvariet ændrer sig, jeg regner ikke med at de allesammen kan blive der når først jeg får et eller flere par ynglende cichlider. Lige nu er det dog fint harmonisk og med god aktivitet.

Der bliver fodret med New Life Spectrum granulat og mysis og cyclops frostfoder.

Esben — 28. november 2008, 20:05

Det ser virkelig godt ud, Chris. 🙂

Macstar — 28. november 2008, 20:50

Som jeg nævnte i en PB er det et virkelig flot akvarie... Faktisk et af de flotere jeg har set herinde (efter min smag).
Jeg er vild med det! 😀 Specielt det lys du her fået syntes jeg er virkelig flot. 😮 Men alt i gennem et gennemført akvarie - kan ikke sætte fingre på noget.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.