Power heads

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kamper — 26. november 2008, 21:41

hvad bruger man Power heads til?

Han$en — 26. november 2008, 21:49

Kraftig cirkulation.. Jeg har så købt en filterkasse til at sætte neden under på mit, så det også renser bare en smule.. Men primært til cirkulation, og iltning af vandet 🙂

Steffen kbh — 26. november 2008, 21:53

Til at cirkulere vand.
Forskellen på et powerhead og en cirkulationspumpe er udformningen. Et powerhead har et rør ved indsugningen. Der kan du fks. montere slanger eller rør til et filter eller lignende. En cirkulationspumpe har oftest bare en "rist" så der kan ikke kobles noget til og den model kan "kun" bruges til cirkulation.

Jeg ved godt at folk har lidt forskellige definitioner på de to, men dette er altså min. For nogle er de to bare forskellige ord for det samme.

kamper — 26. november 2008, 21:55

findes der Power heads til 54 L akvarie?

lgb — 26. november 2008, 21:57

http://www.unimati.biz/group.asp?group=136så kan du selv vælge hvor megt de skal give. 😉

Steffen kbh — 26. november 2008, 21:59

Jep, de fås i alle størelser. Fra 100 til mange tusind l/t

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.