min kampfiskehun:/

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

vinkelgaard — 25. november 2008, 08:29

jeg har lige købt en ny han til mine hunner 2 af hunnerne er begyndt at have anlæg til yngle striber 😮 det har de ellers aldrig haft me den gamle han,,,, når men den ene har i 3 uger nu haft konstante stres striber.. er hun syg???


hvor længe beholder hunnerne deres yngle striber, vi fik ham igår, og jeg vil gerne have love til at fodre dem med myggelarver en uges tid min. og have han falder til ro i sit nye hjem inden han skal avle.... men når de så at miste interressen??*uhh*

vinkelgaard — 26. november 2008, 07:40

er der slet ikke nogen der ved det?

Jens 1979 — 26. november 2008, 07:56

jeg ved ikke engang hvad yngle/stressstriber er, måske du kan hjælpe mig der

Amin — 26. november 2008, 09:48

#1
Hvis hun allerede har ynglestriber og er ellers rund om bugen, så behøver du ikke fodre hende en uges tid op med myggelarver, for hun er klar her og nu, men det skader ikke. Når man fodrer hunnerne op med levende-/frost foder, så er det for at hun hurtigt kan sætte rogn, og det har din hun allerede gjort. Men efter hun har leget, så er det tilrådeligt at fodre hende op med levende/frost, så hun kan få lidt sul på kroppen efter sådan en omgang.
Hannen behøver heller ikke at "falde til", før du sætter ham til avl, så hvis han har bygget en skumrede (i eget akvarie vel at mærke og ikke i selskabsakvariet), så gælder det bare om at introducere hunnen til ham.

#3
Kampfisk kan "skifte" farver og mønster på kroppen alt efter temperamentet. Hvis en hun bliver stresset, så viser der sig nogle vandrette striber på siden af kroppen (stress striber), og når hun kommer i ynglestemning, så får hun lodrette striber på siden af kroppen (ynglestriber). Dette kan dog ikke ses, hvis det er en hun med "hudfarvet" krop.

Med venlig hilsen,
Othman Amin

Jens 1979 — 26. november 2008, 14:49

det er jeg da lidt træt af, for så ser det ud til jeg har 2 hunner med stress... hvad får de det af?

vinkelgaard — 26. november 2008, 16:07

den ene hund som har haft konstante stress striber de sidste 3 uger er død her til eftermiddag.. så hun har nok være syg.....*skeptisk*


og så vil jeg da overveje at sætte ham over i sit eget akvarium, imorgen.... så må vi se hvad der sker....🙂

Amin — 26. november 2008, 17:26

#5
Der er mange ting, der kan give en kampfisk stress, fx. "bøllefisk", manglene gemmesteder, en meget dominerende han/hun, dårlig vandkvalitet, sygdom osv., men det kan også være fordi hunnen er bare nervøs anlagt og må helst gå for sig selv i eget akvarium uden andre beboere.

#6
Det var dog træls med den døde hun 🙁
Ellers må jeg ønske dig held og lykke med opdrættet.

Med venlig hilsen,
Othman Amin

vinkelgaard — 27. november 2008, 09:18

joh tak... og tak for svar 🙂

Jens 1979 — 27. november 2008, 20:32

har fået styr på mine kampfiske hunner... ikke flere stress streger, det hjalp at flytte lidt rundt på det hele i akvariet... både på udseendet og på skjulesteder

læsehesten — 27. november 2008, 22:20

Skal lige siges at drage hunner heller ikke får ynglestriber. Inden for vise farver kan ynglen godt have det der ligner stress striber når de er små og det forsvinder på et tidspunkt når de bliver store.


Hilsen
Frank/læsehesten

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.