Fodring af albinofrø ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

gjøltrold — 18. november 2008, 20:49

Hvordan får jeg fodret mine frøer med røde myggelarver når nu mine guppyer overfalder fodret på vej ned? Jeg starter altid med at give flagefoder først, så den værste sult er ovre, der efter kommer jeg nogle myggelarver i, men de forslugne guppyer bliver jo ved med at æde*doh*
Jeg er jo også bange for at give for meget.
Har i nogle gode råd.

diesel — 18. november 2008, 21:09

jeg plejer at give guppyerne myggelarver i den ene ende og så serverer jeg nærmest en lille klump foran mine frøer. de hopper gerne op på min finger og starter med at spise.
det er gået fint indtil videre...😎

zyrexx — 18. november 2008, 21:12

Hvor store bliver sådan nogle albinofrøer? 🙂

gjøltrold — 18. november 2008, 21:26

#2 Det skal prøves, tak;)

gjøltrold — 2. december 2008, 12:06

Ja så fandt man da lige ud af at de også spiser gyppyer øv øv øv*doh*

Bruger #381101 — 2. december 2008, 13:34

[citat]Hvor store bliver sådan nogle albinofrøer? 🙂[/citat]
De bliver ret store, på størrelse med en håndflade. Og alt hvad de kan gabe over æder de.

kribensismallen — 2. december 2008, 13:56

frøer er nogle djævle hvis du kan lide yngel

gjøltrold — 21. december 2008, 23:31

De frøer forbavser mig gang på gang!
Jeg fandt en stor fed regnorm idag, ca 15 cm. og smed den ned til djævelene, efter 20 sekunders kamp var den spist - i eet stykke!! Nu har jeg en lille golfbold der sidder og slår mave med hovedet lige over vandet*blink*

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.