Er der plads til et par kampfisk ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Morten R — 9. november 2008, 22:57
Jeg har 10 guppyer, 8 neon, 3 mollyer 6 pansermaller og 2 kuhliål, i et normalt beplantet 140l akvarie, hvad vil i sige er der plads til et par kampfisk?
Har læst info om dem og der står at de er fredelige over for andre fisk, kan det bekræftes eller afkræftes, tænker mest på mine andre fisks helbred :-)
Håber der er nogen kolge hoveder som her en mening :-)😀
rozzzna — 9. november 2008, 22:59
EDIT nu overså jeg self at du have 10 guppyer.. så er det nok ikke så smart med hannen.. men 3 hunner vil være helt fint 😉 og de er også nogle små charmebasser
Morten R — 9. november 2008, 23:13
Jeg må nok hellere lade helt være så, ideen var at se om jeg kunne få dem til at blive til lidt flere, bare for sjov:P men det går nok ikke så godt uden en han:P, jeg må se om jeg kan finde en anden art som kan bedre sammen med mine fisk, det var jo trods alt dem som var der først :-)
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.