må jeg komme fisk i efter 4 dage
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Porsdam — 6. november 2008, 09:34
må jeg komme 6 sølv molly i nu, eller bør jeg vente.
mit akvarie har kørt siden mandag, og værdierne stod idag på:
JitH — 6. november 2008, 09:37
Kan godt være du måske har fine værdier nu, men jeg tror ikke dit filter er klar..
Det betyder så, at så snart der kommer fisk i, som belaster/sviner i akvariet, så vil værdierne meget hurtigt gå op, da der ikke vil være nok bakterier og lign. i dit filter.
Jeg vil sige at du skal vente en uges tid, og evt. putte noget bakteriestart i dit akvarie... det kan fremskynde det hele lidt.
poms — 6. november 2008, 09:38
jeg ville nok vente lidt endnu med at komme fisk i da dine værdier hurtig kan ænde sig... vent til lørdag med at komme dem i
hilsen chris
Gl.dansk — 6. november 2008, 09:42
Porsdam — 6. november 2008, 09:59
overvejede lige om jeg burde starte med de 2 ancistrus maller, så de kunne starte lidt oprydning.
Brian C — 6. november 2008, 11:37
og uanset hvad, så vil filteret blive lettere overbelastet når der kommer nye fisk i, kunsten er så bare at begreænse sig så meget at det ikke går galt.
jeg bruger aldrig filterstarter, det sker en sjælden gang at jeg bruger filtersnask, og jeg starter akvarier op fra dag til dag, med fisk, MEN jeg starter næsten altid med få fisk og lader filteret få en chance for at følge med
jeg kan ikke rigtig hvad begrundelsen for at et nyt helt alm ferskvandsakvarie skal køre i en uge til 14 dage uden fisk i forbindelse med filterets modning, for hvad skal filteret leve af i den tid indkøringen foregår når der ikke bliver tilført nogen form for næring.
og til alm opstart synes jeg at filterstartere er spild af penge, de kan have deres berretigelse ved skift af filter eller genopstart i eksisterende akvarier med en etableret bestand af fisk, eks i forbindelse med behandling af sygdom etc.
JitH — 6. november 2008, 12:14
Brian C — 6. november 2008, 12:23
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.