hvorfor er mine Aphyosemion striatum genert
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
kim k — 4. november 2008, 12:30
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Aphyosemion_striatum
Akvarist.dk — 4. november 2008, 13:22
kim k — 4. november 2008, 13:28
Amin — 4. november 2008, 13:30
Killier er generelt nervøse fisk, der hellere vil gemme sig i plantetykninger, men du kan være heldig, at de begynder at komme mere og mere frem, efter de har vænnet sig til akvariet og de andre beboere.
Men du vil få mere ud af dem, hvis du holder dem i et artsakvarium, så der ikke er andre fisk end dem. På den måde har du også mere chance for at de vil yngle, og nogen af ungerne vil overleve 😉
Med venlig hilsen,
Othman Amin
kim k — 4. november 2008, 13:40
Akvarist.dk — 4. november 2008, 13:54
men levende foder giver tit stærker unger, men ellers frost foder som rød/hvide myggelarver, rejer og muslinger. Regnorm er også noget de kan lide min kan gå helt amok på på den vis at den er lidt for stor til at de kan få den ind i munden.
kim k — 4. november 2008, 14:09
Amin — 4. november 2008, 14:25
A. striatum æder alt, både "dåsemad" og levende/frost foder, men hvis du vil have dem til at yngle, så er det bedst med sidst nævnte, da det har især hunnerne brug for for at sætte rogn.
Hvis du vil have bedst succes med dem, så skal du have dem i et akvarium med dæmpet belysning og rigeligt med gemmesteder i form af javamos og evt. lidt trærødder, og så fodre "kraftigt" med levende/frost foder. Når hunnerne er ved at blive runde om deres maver, så fjerner du hannen i nogle dage, og gør et lille 10-15 liters yngleakvarium klar. Nu laver du en 50-70% vandskift og sætter ham sammen med hunnerne i yngleakvariet, hvor der ikke er andet end vand og en fyldig tot javamos, og så skal de nok parre sig helt vildt og smide en masse æg 😉 Efter en uges tid sætter du forældrene tilbage til deres oprindelige akvarium, og æggene klækker efter ca. 2-3 uger alt efter temperaturen 😉
Med venlig hilsen,
Othman Amin
kim k — 4. november 2008, 14:29
Amin — 4. november 2008, 17:46
Det er de anuelle killiers æg, der tager så lang tid om at klække (faktisk helt op til 3-4 måneder og hos nogen arter op til næsten 1 år *blink*), og så skal de tørres, inden fosteret overhovedet vil udvikle sig. Men Aphyosemion og andre flereårige killier behøver det slet ikke og skal ikke tørres, selv om det kan lade sig gøre, og derfor klækker æggene efter en kortere tid. Så 2-3 uger er mere passende for klækningstiden hos dine killier 😉
Med venlig hilsen,
Othman Amin
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.