skal flytte et 250l, gode råd søges

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

duppe — 2. november 2008, 13:44

Hej

for at få det hele til at gå op i en højere enhed, skal mit 250l flyttes ca 4 meter, der går discus mm. i det - det står på et porsa bord. Regner med at tømmer det ½ + fjerne alle de store sten + trærødder. Så flytte vandet over i nogle baljer, har læst et eller andet sted at temp. ikke må komme under 25 grader. Derudover (har ikke så mange baljer) få de vel et vandskift på 30%. kan 2 mand mon ikke løft det de 4 meter ½vand =ca 130kg + sten 30kg + selve akvariet 10-15kg= 180-90 kg?!?

Er der nogen der har prøvet noget - gode råd søges, *rødmer*

Opfer — 2. november 2008, 13:49

Jeg ville nok tømme akvariet helt.. ikke flytte det med vand i....
Har kun prøvet at flytte akvarier i forbindelse med flytning. Og der stilt vi et nyt op i den nye lejlighed, så tømte vi det gamle, kørte det der over og sat det over. så flyttede vi det tomme akvarie og så de næste fisk og sådan... (havde et par akvarier *rødmer* )

duppe — 2. november 2008, 13:54

ja - håber de alle overlever incl. akvarie

mhandersen84 — 2. november 2008, 14:00

Du bør tømme akvariet helt, da det vil være det mest sikre...
Et lille skvulp kan gøre at vægten fordeler sig meget anderledes i akvariet, hvis du beholder vandet deri. Og I dermed kan have svært ved at balancere med det - især hvis vi snakker om ca. 200 kg..
Også selvom det kun er 4 m. det skal flyttes.

Hvis du vil beholde vandet deri skal du nok overveje at få en enkelt eller to mere til at give en hånd - så er du på den sikre side.

viborg — 2. november 2008, 16:18

heii 😀 bunden kan ryge ud af akvariet hvis der er for meget vand i .


Nils Viborg Thomsen

Origon — 2. november 2008, 17:42

Tøm akvariet for vand det er det mest sikre, havde også selv en plan om at flytte det med vand i, men det droppede jeg hurtigt da jeg tænkte over tingene, tænk nu hvis dit akvarie går i stykker så er du mere på den end med på den 😎

duppe — 2. november 2008, 21:43

vi tømte det meste af - det er flyttet nu, og det gik itv fint - alle fiskene lever endnu - discuséne er en kende sorte, men håber det er bedre imorgen

helene — 2. november 2008, 21:56

et lille fif mht at flytte tunge ting kan være at lægge et stykke stærkt stof under det - kræver at man skal kunne løfte det et par cm for at skubbe det ind under akvariet ... og så trække det. Det gjorde jeg med mit 250 liters sidst det blev flyttet, - godtnok tømt for både sand og vand, - men hvis man har kræfter nok til at løfte og trække det med sand (uden vand) så vil jeg også tro at det kan fungere der, og det giver nok en mere stabil flytning uden 'vrid'. Jeg har flyttet et 86 liters rundt flere gange, - med halvt vand, ved at trække det rundt på en stof-løber, det har fungeret fint.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.