Skal jeg have noget under mine sten?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Macstar — 25. oktober 2008, 16:30

Hej

Har i dag smidt 3 mellemstore sten ned i min 325'er. Vil skyde på de vejer 1-1,5 kg stykket. Har hørt om folk der ligger flamingo i bunden under sandet når de har sten i akvariet. Er dette nødvendigt for mig eller er det kun hvis man stabler sine sten oven på hinanden?

På forhånd tak

kenneth løf — 25. oktober 2008, 16:42

det burde alle der ikke vil risikere at bunden revner en større sten som rykker sig lidt og ups et revnet akvarie

fo_dk — 25. oktober 2008, 16:46

man kan altid gå med både livrem og seler - lige meget hvor meget flamingo du lægger i bunden - så skal der ikke meget kvajeri til før en siderude flækker pga. faldende sten fra en opbygning.

jeg har lavet mange sten-opsætninger og aldrig brugt flamingo i bunden - hvad er mon mest rigtigt?
.

voodooand — 25. oktober 2008, 16:54

#3 præcis det er op til den enkelte om man vil tage chancen det kan sagtens være det går godt uden. det er lidt ligesom med flexlån og aktier måske går det godt og måske gør det ikke.😀

stephenr87 — 11. november 2008, 16:22

Jeg vælger lige at copy/paste mit svar fra et lignende indlæg.

håber du kan bruge svaret

citat:
Tjah jeg kan da fortælle at jeg lige har fået mit nye 325 L akvastabil ind af døren for et par dage siden..

Der fulgte der en flamingoplade med til at ligge under akvariet. Dette vil jeg formode er for at sørge for at glasset har noget at ligge på så det ikke kun bærer i kanterne..

Har så selv været ude og købe mig en flamingo plade at ligge i bunden af akvariet, så sand/store sten/rødder osv. ikke skal skramme bunden.

og som #3 siger så forhindrer det også at meget tryk kan blive koncentreret på et eller ganske få sandkorn og dermed fungere som en glasskærer.

Jeg er ad den holdning at skal man ikke have andet end sand og planter, så kan det i princippet være ligemeget..

Men skal man have bare lidt store sten i og andet der har en god vægt, jamen så hellere være på den sikre side og gå ud og købe en flamingo plade til bunden.
Den koster ca 15 kr. og det er i hvert fald billigere end at få smadret bunden af akvariet.
Det er måske princippet "better safe than sorry" der gælder her..


citat slut. 🙂

KasperK/Lolland — 11. november 2008, 17:49

>#4
Betyder det, at hvis noget går galt, kommer der nogen og hjælper med vandskaden?

Nå, spøg til side, det er, i mine øjne, altid en god ide, at have et stykke flamingo under en sten. Det er også altid en god ide, at ligge stenene direkte på bunden, før man hælder bundlaget i. Derved undgår man, at fisk skal grave ind under stenene og forårsager et mindre stenskred.

Macstar — 11. november 2008, 17:54

too late.. sand, planter, rødder og sten er nu i akvariet. Ingen ting under. I øvrigt er det et relativt gammelt indlæg som er knap så relevant nu hvor akvariet er oppe og køre.
Fandt det ikke nødvendigt at lægge flamingo bund. Selv om en sten på ca. 1 kg. skulle trykke all sin vægt på ét sandkorn (hvilket er urealistisk) mener jeg glasset skulle kune klare det. Men hvis jeg engang skal lave store og høje opsætninger tror jeg det er en god idé...

nordbakken — 11. november 2008, 18:13

[citat]man kan altid gå med både livrem og seler - lige meget hvor meget flamingo du lægger i bunden - så skal der ikke meget kvajeri til før en siderude flækker pga. faldende sten fra en opbygning.

jeg har lavet mange sten-opsætninger og aldrig brugt flamingo i bunden - hvad er mon mest rigtigt?
.
[/citat]

nu afhænger det jo også, lidt af hvilke fisk, der er tale om? der er mange ciklidefolk der bruger det, i tilfælde af at de får gravet en sten fri, der så falder mod bunden, spicielt mbunaerne

fo_dk — 11. november 2008, 18:51

jeg har haft masser af gravende cichlider - og flamingo beskytter ikke mod kvajerter 😉

.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.