Pragtsmerling...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kickie — 18. oktober 2008, 11:51

Har lige brug for lidt viden her...

Har 2 pragtsmerlinger på ca. 10-12 cm i et 325l akvarium. og har læst at de spiser snegle. hvad for nogle snegle kan man give dem, uden at løbe ind i snegle problemer??

Kan smerlinger finde på at tage malleæg?

Skal jeg have flere eller er det fint med 2, og hvis jeg skal må det så være nogen på 4-5 cm, eller skal de have samme størrelse.

Jeg har lidt forskellige maller og har ikke lige styr på navnene. 2 på ca. 20-25 cm, 3 på ca. 12-15 cm, og 4 på ca. 3-4 cm.
Derudover 3 Balihajer på 7-8cm. En flok sølv og sorte mollyer omkring 15 stk. 8 grønne sværddrager. og en masse yngel derfra.
temp. ligger lige nu på 28 grader, men vi er ved at prøve på at sænke den til 25-26 grader.
Er det en fin sammensætning eller skal der ændres lidt?

snoopyzrainbow — 18. oktober 2008, 11:58

Pragtsmerlinger er et flokdyr,dvs.minimum 5 individer eller flere. Mysteriesnegle sku gerne ikke give de store problemer,som foderemne,men de vil også gerne tage alm.fiske foder/piller.Prøv evt.tetra tabimin,som er lavet til bundlevende dyr,som smerlinger.
Synz måske du har liiiige lidt i overkanten af maller.Og 20-25cm er for stort til 325L.
Balihajerne blir også alt for store,så dem skal du også af med.

Mollyerne og sværddragerne tror jeg godt kan gå.Har dem ikke selv,og har derfor ikke den fornødne viden om dem til at rådgive dig dér.

kickie — 18. oktober 2008, 12:06

Nu er jeg jo rigtig glad for mine maller. *rødmer* Alle sammen. De 2 store fik vi sammen med baljen. Og resten har vi købt ved en som opdrætter lidt. Han mener ikke det er noget problem at have dem.
Balihajerne er stadig små, og planen var at vi skulle have et akvarie mere, forhåbenlig inden de blev for store til det her.😉
Men medhensyn til smerlingerne, må det godt være de små, eller skal de helst have samme størrelse?*uhh*

steen_kbhn — 18. oktober 2008, 12:10

#1 Pragtsmerlinger bliver sjovere at observere jo flere du har så jeg ville da nok supplere med et par stykker mere ...det er ikke et krav at de har samme størrelse som dem du har i forvejen: http://akvariesiden.akvariefisk.dk/storage/debat/626B094A-09B7-9898-45B91FFD5D8A6AB2.jpg ..viser en lille fyr som jeg smed ned til mine som var en del større, og det gav ingen problemer 🙂

kickie — 18. oktober 2008, 12:15

Ja, det var da noget at overveje. Da vi fik baljen var der kun en smerling, og selvfølgelig blev den glad da den fik en lege kammerat. hvor hurtigt vokser de små sig store?😛

snoopyzrainbow — 18. oktober 2008, 12:16

Mallerne er stadig for store,specielt hvis du vil ha så mange. Så skal du ud og finde nogle mindre.Meget muligt din ven er "opdrætter",men de store er stadig FOR store. Kunne forestille mig det enten er gibbiceps eller plecostomus,de er de mest gængse. Og hvis det er det,så blir de altså hhv.45 cm og 60cm. Men selvom de ikke blev større,så er de stadig for store.Der er mange andre slags maller,der er mindre,og ikke blir så store du ku overveje istedet for.
For dine 2 stores skyld.Hvis du holder så meget af dem,så køb et større akvarie til dem,eller find dem et nyt hjem;)

kickie — 18. oktober 2008, 12:21

Det er også planen at vi vil anskaffe os et større. men der skal dog lige være penge til at købe et af god kvalitet.
De ser ud til at trives, bevæger sig meget rundt osv. men en ting er sikkert, jeg kan ikke nænne at gå af med dem...;(*rødmer*

snoopyzrainbow — 18. oktober 2008, 12:27

Hvorfor dælen laver du vred smiley?

kickie — 18. oktober 2008, 12:27

20-25 cm er måske også lidt overdrevet. ved jo ikke lige hvordan man måler dem... Man kan jo nok ikke tage dem op af baljen og måle?

zooman — 18. oktober 2008, 13:37

#4
hey du må heller sælge din stor pragtsmerling til mig 😛
den er alt for stort til den lille du har der hehe 😉

moggeb — 18. oktober 2008, 14:38

til det du skriver med om pragtsmerlingen spiser malleæg, kan jeg kun svare ja og den spiser også små malleunger så ud med pragtsmerlingerne hvis du vil have malleunger, det virkede i hvert fald for mig, min pragtsmerlinger 4 stk åd over 50 malleunger på få dage.

kickie — 18. oktober 2008, 14:54

Hmm ja jeg tænkte det nok at de kunne finde på at tage dem, men som sagt, har planer om en balje mere ud i fremtiden.
Ja jeg lavede en sur smiley, kan virkelig ikke se nogen grund til at de store maller skal ud af min balje, for de har det godt. men samtidig flov fordi det nok er min egoisme der spiller lidt med...*rødmer*

Pennut — 18. oktober 2008, 15:43

#6 Nu er det sådan at vores gibbiceps eller plecostomus ikke nødvendigvis bliver 45-60 cm, men at de kan blive så store.

Kender flere der har gibbiceps eller plecostomus og selv om de altid har gået i en 720 liters er de "kun" blevet 30 cm.

Vedkommende er jo instillet på at købe en større balje, så lade os nu ikke begynde at hakke hende/han i små stykker. Vi har nok alle engang købt fisk til baljer de ikke burde gå i.

# 1 Pragtsmerling spiser malle æg og alle andre former for fiske æg, de kan finde. Du behøver ikke foder med snegle, det spiser hvad de finder på bunden.

snoopyzrainbow — 18. oktober 2008, 15:54

#12 og #13 jeg har som heller ikke skrevet det på nogen som helst vred måde,det var ment som oplysning,intet andet. Og så derfor jeg ikke forstod den vrede smiley.Jeg har selv haft for mange store maller i min balje ingen tvivl om det,tog også konsekvensen og skilte mig af med MANGE,da jeg kun vil mine maller det bedste.Jeg elsker mine maller ingen tvivl der.
Omvendt så er kickie´s maller allerede 20-25cm,og det ER altså for stort til 325l..
Som sagt,så synz jeg det er for stort til et 325l,og pennut,du skal tænke på at både pleco og gibber lever MANGE år,hvis de blir passet korrekt,læste et eller andet sted om nogle der havde haft deres pleco i over 20år,så der er noget tid at vokse sig stor i..
Mine synz også at vokse hurtigt,indtil et vist punkt,så går det bare laaangsomt.

SYnz stadig de skal flyttes i en større balje,det andet er synd,men ingen grund til at hakke hinanden ned over det.
Sidste indlæg herfra i denne tråd;)

kickie — 18. oktober 2008, 15:59

Tak for støtten:) men må jo selvfølgelig tænke på hvad der er bedst...
havde en ide om at lave unger med nogen af mallerne, men kan godt se der bliver et problem der... så må lige overveje om det skal vente til fremtiden eller eller eller???

Pennut — 18. oktober 2008, 16:22

Hvis det er gibbiceps eller plecostomus du har i dit akvarium, skal du ikke forvente at få yngel ud af det. det kræver helt ekstreme forhold. Mig bekendt er de aldrig opdrætte i akvarium.

Selvfølgelig skal vi behandle vores dyr ordentligt. Og det lader også til at # 15 vil sørge for det. Når gibbiceps eller plecostomus bliver for store til at være i deres nuværende balje, så finder hun også ud af det for så bliver der slåskampe mellem dem om pladsen.

Men lige pt går de jo i en 325 og ikke en 54 som rigtig mange holder dem i. Men om de skal gå i en 325 et par måneder mere tager de nok ikke skade af så længe de ikke begynder at slås.

kickie — 18. oktober 2008, 16:28

De slåser ikke. der er indimellem de svømmer lidt rundt om hinanden, men så lægger de sig ved siden af hinanden og kan gøre det længe. ved heller ikke præcis hvor lange de er, ved som sagt ikke hvordan man måler dem. og det er de små og mellem jeg håber lidt på, da jeg ved det nærmest er umuligt med de 2 store.

Dont — 18. oktober 2008, 16:28

Man kan ikke få gibbiceps til at yngle i akvariet... måske du kan tage et billede af mallerne så vi kan få dem identificeret.. Jeg mener godt du kan ha en enkelt malle der blir omkring 20-25cm..

kickie — 18. oktober 2008, 16:50

de mindste er nogen albino anacistrus, mener jeg de hedder og dem i mellem størrelse er magen til bare ikke albino.
de 2 store ligner den der Gibbiceps, uden jeg er sikker...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.