Søger gode råd!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nanoreef — 11. oktober 2008, 17:41

Hej alle

Jeg har længe gået med planen om, at få et saltvandsakvarium, så snart jeg flytter til bedre forhold. Nu skulle jeg så på ferie i Mellemøsten, og på en tur ud til vandet opdagede jeg en masse små bitte eremitkrebs i vandkanten.

En håndfuld stykker blev indfanget og flere tomme vandflasker fyldt med vand til at tage med hjem til lejligheden hvor jeg var på besøg. Lidt af sandet blev også indsamlet.

I en nærliggende havn lykkedes det mig at finde en lille sten, der var lidt alger på, den kom også med, samt hvad jeg kunne finde af tomme sneglehuse, så der var noget at skifte med 😉

I lejligheden var en tom bowle (20 L) som blev renset, fyldt med et lag sand i bunden og så vand og krebs i. Jeg havde også fået en enkelt snegl med som jeg fandt gravet ned i sandet, samt en ca 1/2 cm stor reje der var kommet med i én af flaskerne med vand.

Nu har jeg så brug for alle de gode råd jeg kan få, for at få disse små fyre til at trives. Der er nu gået 9 dage, og de kribler livligt rundt ind imellem, eller ligger halvvejs gravet ned i sandet og bevæger... følehornene?? *rødmer* Oftest færdes de på bunden i sandet, enkelte gange kravler de op på stenen.

Da jeg hældte nogle af de tomme sneglehuse ned i bowlen, gik der kun få sekunder, før én af eremitkrebsene var henne og løftede, drejede og stak hovedet ind i et af de nye sneglehuse. Efter 1 minuts betænkningstid, skiftede den lynhurtigt fra det gamle sneglehus, til det nye 🙂

Jeg har købt et hydrometer, samt salt til at blande saltvand med, men kan også i stedet hente friske forsyninger i havet. Det skal ikke være den store videnskab, med skummer, pumpe, osmose måler, sump osv, for ham der skal køre det videre, har kun kortvarigt haft forsøgt sig med ferskvand og en guldfisk 😀

Hvad er det vigtigste nu? En pumpe til cirkulation/ilt?

De har endnu ikke været fodret. Så vidt jeg kunne se her på siden, lever vist alle eremitkrebs af alger? Kan den sten jeg fandt med alger på, bruges til dette formål? Jeg synes mængden af alger er blevet mindre, men jeg kan ikke sige det med sikkerhed. Vil ikke smide foder ned unødvendigt, med risiko for at forurene vandkvaliteten.

Jeg håber at høre, at forsøget ikke er dømt til at være en dødsejler, for så skal de små fyre jo hellere køres tilbage hvor de kom fra. Lad mig høre jeres råd og ideer.

KimJ — 11. oktober 2008, 18:21

Hvis jeg har forstået det rigtigt, er det noget du vil have med hjem?
Sørg for at skifte vandet i bowlen tit. Der er jo ingen filtrering, og du kan ikke nå at sætte et filter i gang på så kort tid, som der sikkert er tale om her. Problemerne opstår så når du kommer hjem, hvis du ikke allerede har et kørende akvarium til rådighed. Det tager som regel et sted mellem 1 og 3 mdr. at få et saltvandsakvarium startet op, og så længe kan du nok ikke påregne at holde liv i dine dyr. Hvis du kender en der har et akvarium med en sump, kan det da være at de kan gå der, indtil du selv er klar?

Alexcpdk — 11. oktober 2008, 20:51

Synes ikke dit projekt virker serlig holdbardt.

1: eremitter spiser hvad de kan få fat på, og der vil slet ikke være nok mad til dem i den bowle.
2. de skider også og foreurener vandet, så du skal nok skifte minimum 50%vand hverdag, hvis det skal være optimalt.
3. der er ingen iltning til vandet.
4. Cirkulation, vil også være en rigtig god ide.

Og der er mange flere ting der spiller ind.
Husk på det er ulovligt at indføre dyr/bakterier fra det land du er i og til danmark, skraffen vil enten være en stor bøde eller fængelsdom.


Det er ikke for at være negativ, men tror bare ikke det holder 😉

nanoreef — 11. oktober 2008, 21:03

Tak for svar - begge 2 😉

Med sætningen "...for ham der skal køre det videre, har kun kortvarigt haft forsøgt sig med ferskvand og en guldfisk... " mente jeg nu, at projektet skulle efterlades i lejligheden. Det skrev jeg måske ikke tydeligt nok 🙂

Han er helt vild med de helt små nano reefs, og de ender nok snart i sådan én. Men som du siger Kim, problemet er tidshorisonten, når de nu allerede er kommet med hjem til lejligheden, inden der er et akvarium med god vandkvalitet kørende.

Men hvad er så det bedste der kan gøres i den givne situation? Det skal lige siges, at det er ikke så nemt at finde saltvands tilbehør i det pågældne land 🙁 Der er dog en ny butik der er ved at åbne, som faktisk bliver bedre end de bedste danske butikker jeg har set (fik lov at komme ind og kigge i lokalerne).

nanoreef — 12. oktober 2008, 12:58

Så er det lykkedes at finde en lille kopi cube... dog et ferskvands, men ingen metal. Nu skal jeg så lige høre, om pumpem og filteret med aktivt kul der fulgte med, kan sættes til - eller om det gør noget ved vandet, som ikke er godt?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.