gps chip!?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

zulias — 10. oktober 2008, 21:33

Hej.
Jeg ved der er så mange klove hoveder her inde, så jeg håber at nogle af jer kan hjælpe mig.
Problemet er at jeg skal bruge en lille chip hvor man kan se dens position vi af satellit.
Jeg skal bruge den i tilfælde af tyveri af værktøj som kan sete i boremaskiner, værktøjskasser osv.

På forhånd tak 😉

2mas — 10. oktober 2008, 22:33

Jeg kender ikke til noget færdigt produkt, men man kunne være bikse noget sammen med en SiRFstar cip og lidt antenne, samt et lille batteri.
Det bliver nok svært at sætte sådan fast på f.eks. værktøj, uden at udstyret er meget iøjenfaldende. Ellers prøv at søg efter "tyverisikrig" på nettet. Der er sikkert nogen der har fundet på noget smart 😀

Kviller — 10. oktober 2008, 23:11

Der findes jo denne: http://www.bilxperten.dk/default.asp?mode=produkt&proID=1241&produktgrID=23
men tvivler på den er lille nok til at sætte på en boremaskine.

Ribs. — 11. oktober 2008, 00:13

Uanset hvor du ønsker at koble en gps til, så skal du bruge strøm. Hvis du monterer et batteri på/i en værktøjskasse, så vil det jo nok blive opdaget... 😎 - Og så er effekten jo ikke tilstede. 🙂

Men hvis du løser batteri problemet, så har www.knudhansen.dk nogle små gps bokse. De tilbyder samtidig forskellige Track and Trace løsninger til rimelige priser.

benchmark — 11. oktober 2008, 02:07

læse her - http://kinapriser.dk/open1/openosc/openosc/product_info.php?cPath=66_67&products_id=130
- http://www.tracksystem.dk/

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.