250L tanganyika... hjælp til sammensætning
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
shotzilla — 24. september 2008, 00:48
jeg har haft selskabsakvarier i lang tid men da jeg flytter til aalborg nu for at studere vil jeg lave mit 250L om til et tanganyika akvarie, jeg er dog meget i tvivl om sammensætningen men har tænkt på 5 calvus, 5 leleupi, 5 n. brichardi og en flok multier... evt. 5 unge frontosaer bare indtil de bliver for store... er det helt toset
har i evt. andre ideer til sammensætninger?
håber i kan hjælpe mig xD
mvh Shotzila
Esben — 24. september 2008, 05:10
Du skal tænke på at alle de tre førstnævnte arter er aggressive hulelegere, så det vil kræve at du laver rigtig mange huler. Jeg vil nok kun nøjes med to af arter og så hellere to arter sneglehuscichlider istedet for.
mvh
Esben
chris2500dk — 24. september 2008, 07:44
Og så oven i købet ignoreret de råd du fik i den første.
Frontosaer er stadig uegnede til et 250 liters.
Brichardier har stadig en stor risiko for at overtage dit akvarie når de begynder at yngle.
Jeg er helt uenig med Esben mht sneglehuslegere, to arter sammen giver en alt for stor risiko for at mindst den ene art mistrives fordi den bliver trynet af den anden.
Til gengæld er vi enige i at 2-3 arter ialt vil være nogenlunde passende.
Leleupi har ry for at være meget hårde ved sneglehuslegere, så dem ville jeg ikke kombinere med multier.
Et Altolamprologus par og en flok multier og så som tredje art enten et Julidochromis transcriptus/ornatus par eller en Paracyprichromis nigripinnis gruppe kunne være en god kombination. En stenbunke i hver ende og så sand med sneglehuse i midten.
Altolamprologus, leleupi og Julidochromis kunne måske også godt virke, men så skal du have mange huler og være forberedt på at de 5 af hver nok bliver til noget færre når de begynder at danne par.
Esben — 24. september 2008, 09:46
Akva-Stone — 24. september 2008, 12:00
I en 250 liters vil jeg anbefale at du kun vælger én af disse arter, starter med 5 stk for at lade dem udpare sig og skille dig af med resten.
Altolamprologus Calvus eller compressiceps vil sagtens kunne gå sammen med dem, og så vil jeg mene at der godt kunne være plads til lidt sneglehuscichlider og måske lidt Blue Neon. De sidste trives dog bedst i en lidt større flok, så det kan nok knibe.😉
FinnB — 24. september 2008, 15:41
#3 jeg har leleupi samme med sneglehuslegere (Lamprologus ocellatus) og det går godtnok,det er leleupien som bliver trynet når de kommer for tæt på deres sneglehuse.
shotzilla — 24. september 2008, 20:44
chris2500: jeg oprettede en tråd med samme emne herinde fordi jeg tænkte der var lidt flere cichlide eksperter her... ignorerer overhovedet ikke de råd jeg fik i den anden, vil bare gerne høre lidt flere svar fra andre eksperter på området.
er ganske enig i at frontosaer bliver alt for store til mit 250L, men havde hørt at de voksede ret langsomt og at jeg derfor kunne have dem i 1-2 år før jeg behøvede at skille mig af med dem, dem jeg havde set i dyrehandlen var ikke større end 3-4 cm.
er os klar over at n. brichardi bliver meget aggresiv når de får yngel så må nok holde mig til de andre arter eller færre og lidt n. brichardi...
nu har jeg i hvertfald en meget bedre baggrund for at få en god sammensætning, så 1000 tak for jeres hjælp.... har også overvejet at købe et 530L i stedet for men der går nok et år eller 2 før jeg får taget mig sammen til det 😉
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.