Skal jeg være bekymret????

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Thomas B — 20. august 2008, 13:07

mine opalin han, har i går bygget skumrede og alt det der. Da de var færdige med at lege og hun havde kasted sit rogn, tog jeg hende fra og lod ham overtage, og alt var godt indtil nu. Er lige kommet hjem fra arbejde og skumreden er væk 🙁 og der flyder små æg rundt med en lille sort prik inden i.Det ser ud til han ikke rigrig er seriøs, og holder kun en lille klat ved lige på størelse med en krone. Er det hele nu ødelagt eller er der en lille mulighed for yngel. Hvad skal jeg gøre his der er noget at gøre

Mvh Thomas B

ps er ord blind så har gjort mit bedste for at hakke mig igennem:)

rozzzna — 20. august 2008, 13:10

#1 hej thomas

går din han alene i et akvarium? hvis han gør det så kan du bare tage ham fra og lade ungerne gro op af sig selv. så længe æggene stadig flyder rundt så skal de også nok klække 😉 så har han da ikke spist dem ihvertfald.

Thomas B — 20. august 2008, 13:20

[citat]#1 hej thomas

går din han alene i et akvarium? hvis han gør det så kan du bare tage ham fra og lade ungerne gro op af sig selv. så længe æggene stadig flyder rundt så skal de også nok klække 😉 så har han da ikke spist dem ihvertfald.

[/citat]

ja han går næsten alene det er vel ca 12 små kribens yngel på ca 2 cm men. Det ser ikke ud til at han spiser af ægene. Har en føde kasse til mine guppyer skal jeg prøve at fiske nogle af de små æg over i den. Hvis han stadig er ligeglad i aften kommer han bare tilbage i det store

rozzzna — 20. august 2008, 13:31

#3 tror ikke det bliver nødvendigt at fiske æggene over i fødekassen.. men jeg er nu mere bekymret over at du har kribensis yngel i den str gående deri.. de æder nok ungerne når de klækker og begynder at orme rundt.. det er måske ikke så heldigt..

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.