Kampfisk opdræt
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Selerle — 20. august 2008, 11:05
Vores betta hun har været i en fødekasse på besøg ved hannen siden i går eftermiddags. Vores han har flittigt bygget rede de sidste 3 dage.
Da jeg så kommer hjem idag er vores hun hoppet ud i akvariet og ned til hannen. Hun lå meget stille og passiv i overfladen og med tydlige ynglestriber. Hannen passer på reden men viser nu ingen interesse for hunnen og jager hende væk hvis han kan se hende.
Han bygger dog stadig lidt nyt på¨reden.
Tror I de har udført agten ?
Mit spørgsmål er så om man tydligt kan se om der er æg i boblerne ? Reden er bygget under bobleplast så det er lidt vanskeligt at se, især for os der aldrig har ynglet med kampfisk før 😉
Øs endelig ud af jeres erfaringer 😛
Mvh. Selerle
Gitte B.P. — 20. august 2008, 11:45
cbap — 20. august 2008, 12:15
rozzzna — 20. august 2008, 12:39
men eller så foregår legen sådan at hannen bygger på sin rede og hunnen kommer over og kigger på den engang imellem for så at blive jaget væk indtil hannen synes han er klar (og hunnen også syns hun er klar) s¨å går legen igang.. så hvis du ikke har nogen æg i reden så er legen stadig igang.. det kan tage et par dage før der sker noget.. og det kan se ret voldsomt ud når hannen jagter hunnen og hun nærmest hænger i et hjørne af akvariet og ser syg ud.. men så længe hun stadig har tydelige ynglestriber er legen igang 😉 (hvis der altså ikke er æg i reden)..
Toche — 20. august 2008, 15:04
hvis æggene er kridhvide, så er de hellere ikke befrugtet, de skal være lidt gule i det
bevan — 20. august 2008, 17:01
Her på billedet kan du se æg, og de var befrugtet:D
Toche — 20. august 2008, 18:09
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.