12 liters sekskantet akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Stinchen — 15. august 2008, 19:01

Tja så blev det lige til et akvarie mere. 😛

Det er et 12 liters Tropeakvarie indrettet til en kampfisk. Jeg har et varmelegeme der skal i og så spekulerer jeg på om jeg skal have et filter i af en art. Har I nogen forslag?







Vandet blev fyldt på igår, men er ikke rigtigt blevet klart. Går ud fra jeg skal have et filter til det.

Nogen meninger eller konstruktiv kritik?

Mvh Stinchen

benchmark — 15. august 2008, 20:31

jeg bruger den hængefilter til mit 12 L , http://cichlidecentret.biz/product.asp?product=9210&sub=19&page=1
den virker indtil vidtre super, Flowet er ikke for stærk selv om det er 375L7t og den er faktisk beregnet til op til 75L akvarier. Husk bare til at fjerne de carbon 😉

Stinchen — 15. august 2008, 20:55

Jeg kan ikke rigtigt bruge et hængefilter da der er lampe henover.

Mvh Stinchen

Martin CJ — 15. august 2008, 20:59

Det var ellers en god idé med et hængefilter, da det ikke fylder meget i dit allerede lille akvarie. 🙂 Ellers ser det flot ud 🙂 Husk at lade det køre en til to uger før du putter fisk i.

steffen.d — 15. august 2008, 21:21

pumpe behøver du ikke men hvis jeg var dig havde jeg brugt en luftpumpe i stedet for og så skifte vand ofte

Mysteries — 15. august 2008, 22:01

Kampfisken kan jo bedst lide stillestående vand, og kan klare lidt hyppigere vandskift, så hvorfor ikke bare droppe filteret og i stedet skifte en del af vandet en gang om ugen? Det gør jeg i mit 12 liters.

Stinchen — 16. august 2008, 00:07

#4 Når der ikke er noget filter i og jeg overvejer at der ikke skal det, hvorfor skal det så stå?

#5 Hvorfor luftpumpe? Kampfisken behøver ikke ilten.

Mht intet filter: når jeg skifter mit vand er der utroligt meget ilt/luft i og hvis jeg skifter 50% af vandet vil det altid stå med luftbobler over det hele. Synes heller ikke vandet bliver så klart uden et filter. Desuden har jeg allerede andre små akvarier (20, 25 og 54 liters) plus diverse småbøtter med yngel som jeg alle skifter vand i ofte, derfor ville det være dejligt med et filter til at sørge for lidt sjældnere vandskifte.

Mvh Stinchen

Hugo — 16. august 2008, 09:18

mon ikke du skulle overveje små elefantfødder, de kan jo bruges til ynglepytterne også.
http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=3702&sub=0&page=1
http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=826&sub=0&page=1
Ud over de to ting skal du bruge nogle lufthaner og noget slange:)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.