Hjælp til en der overvejer at få discus-fisk!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Da9el — 22. juli 2008, 17:10

Hej alle sammen.
Jeg er ny på siden her, og jeg håber i kan hjælpe mig 🙂

Sagen er den, at jeg gerne vil have discus-fisk i mit akvarie, men jeg ar bare hørt at de skulle være svære (Læs: Umulige) at passe, mht. specialfoder, vandkvalitet osv.

Mit nuværende akvarie er et 250L m. spandpumpe + plante- og alm. lysstofrør + "boblemaskine"

Er der nogen der ved noget om discus-fisk, og som har lyst til at hjælpe en ivrig begynder? 🙂

M.v.h. Da9el

rasmus9921 — 22. juli 2008, 17:17

de er ikke umulige... det er bare en udfordring... der er flere herinde der har discus

Oliver — 22. juli 2008, 17:21

Hej da9el.

Jeg stod selv og overvejde discus, og snakkede en del med de brugere her på sitet som har discus, de er mere sky & bange end andre fisk, og de meget fredlige, men bestemt en fisk som lyder spæende.

- Jeg vil overlade svarende til discus eksperterne her på sitet, da jeg selv er mere hug på cichlider.

topper123 — 22. juli 2008, 18:09

Der er mange ting man skal overveje før man går over til diskus, men så bøvlet er de heller ikke. Det med at de er sky er nu ikke så galt hvis man indretter akvarie forholdene efter fiskene. Jeg vil nærmere sige at det største problem med dem er at de er utroligt nemme at stresse, men jeg vil da gerne komme med et par guldkorn til hvordan man kan afhjælpe det. F.eks gælder det om at stille akvariet et sted hvor der ikke er meget trafik i hjemmet, altså et sted hvor folk ikke går forbi hele tiden da det kan stresse dem meget. en anden ting ang. akvariets pladsering er at man skal søge for at det møbel som akvariet står på helst skal være 60 cm eller derover i højden da fisken derved har nemmere ved at følge med i hvad der sker udenfor akvariet om derved for mindre overraskelser hvis der går nogen forbi akvariet, de kan nemlig godt lide at se hvad der foregår omkring dem osse på afstand. Jeg havde en amazon 3 baggrund i mit discusakvarie som jeg havde monteret et stykke fra bagglasset, det havde to fordele. Den ene var at jeg kunne gemme varmelegeme og andet teknik ned bag ved baggrunden. Den anden var at når jeg skulle foretage vandskift kunne jeg gøre det bagved baggrunden så fiskene bemærkede ikke at der blev rodet i baljen, kun at vandstanden faldt og kortefter steg igen. Discus er en utrolig flot fisk, men ligeså flot den er når den er sund ligeså forfærdelig kan den se ud hvis den ikke trives, og stress er en af dens værste fjender og kan give store problemer for fisken, osse i form af sygdom.
Man skal osse være klar over at vandskift er alfa omega når man snakker discus. skift 1/3 del vand i ugen så er der ikke problemer hvad det angår, men lad vær med at gå på kompromi hvad vandkift angår, du får kun sløve og kedelige fisk ud af det.
En anden ting der er vigtigt er foder. de skal have varieret foder, flagefoder, granulat, og frostfoder. Nogle giver deres discus røde myggelarver en gang imellem, personligt råder jeg folk til at droppe dem til discus og bruge dem til andre fisk istedet, da de kan indeholde nogle parasitter som discus ikke kan tåle og kan blive meget syge af (hulsyge). I stedet for røde myg lavede jeg en frost foder af b.la oksehjerte, hvidløg rejer og en masse andre ting. det er meget sunder for dem end røde myggelarver. i kan finde nogle forskellige opskrifter på det på nettet. Husk kun brug foder der er specielt beregnet til discus.
Held og lykke med det.

Dixen — 22. juli 2008, 18:23

Læs evt. denne side: www.discus-dummies.dk

#3 Discus er en cichlide*uhh*

Henrik H — 22. juli 2008, 19:17

Hej

Min anbefaling er at de finder en eller to i dit område, der har Discus.
Spørg dem om du ikke må komme på besøg og få en god discus snak.

Bor du i nærheden af Års/Løgstør eller Aalborg, så er der ikke langt til mig, du skal være velkommen til at komme og kigge, har 10 akvarier og ialt med cirka 100 discus fisk som trives fint, både Vildt fanget og discus fisk fra Malaysia.

Det er nemt at holde Discus, der er fåforholds regler der skal overholdes, så får man også succes og det belønner dine discus dig for. Da de er utrolig smukke og den unikke aktive udstråling discus fisk har.

held og lykke

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.