hvor lille et akvarie må man have til en Ancistrus malle ???
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
bhv1987 — 15. juni 2008, 22:55
tetracrusta — 15. juni 2008, 22:57
bhv1987 — 16. juni 2008, 21:36
Oliver — 16. juni 2008, 21:37
Jeg er enig i tetracrusta 🙂
Det nogle godesvar du giver.
mustang28 — 16. juni 2008, 21:38
Bruger #844477 — 16. juni 2008, 21:39
chk — 16. juni 2008, 21:48
Casper — 16. juni 2008, 22:16
lgb — 16. juni 2008, 22:23
bhv1987 — 16. juni 2008, 22:23
Bruger #844477 — 16. juni 2008, 22:29
bhv1987 — 16. juni 2008, 22:34
tetracrusta — 16. juni 2008, 23:30
jeg havde to på omkring 17 cm,
tetracrusta — 16. juni 2008, 23:36
stonny — 16. juni 2008, 23:50
tetracrusta — 16. juni 2008, 23:50
Stoltze — 17. juni 2008, 00:04
Jeg har et par gående, som jeg flyttede til et 54L for fire måneder siden. Og der er æg på vej for fjerde gang 😎
/Stoltze
tetracrusta — 17. juni 2008, 00:07
KimJ — 17. juni 2008, 06:23
Mindre kan naturligvis gøre det, men det kan altså ses på fiskene.
Jeg forstår stadig ikke, at nogen bliver ved med at fremhæve det faktum at deres fisk yngler, som et "bevis" på at de trives maksimalt. De fleste levende væsener, inkl. mennesker, opgiver kun at videreføre arten, hvis de er lige ved at dø!
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 07:01
Kan du så give mig en forklaring på hvorfor at max. længden opgives til 14 cm i bla. arts beskrivelsen her på siden, findes der en rekord længde på en VF ancistrus..??. Og ja jeg har læst at akvarie str. angives til 80-200 liter samme sted.
Jeg ved som et faktum, at rigtig mange og rigtig dygtige malle opdrættere har et ynglepar i et 54 liter.
KimJ — 17. juni 2008, 08:29
Den nærliggende forklaring, er jo at artsbeskrivelser ikke altid er korrekte. Jeg tror mere på det jeg selv kan se og måle, end noget jeg får opgivet af andre.
Det kan godt være, at der er "dygtige malleopdrættere" der har deres fisk under forhold, der ikke er optimale, men det ændrer nu ikke min holdning til, at 54 L er for lidt. Om man vil følge den, er naturligvis valgfrit, men nu er den her.
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 08:37
Du skrive at din holdning er at 54L er for lidt, men kan du så ikke uddybe din mening med optimale forhold... Du får yngel på dine i et 250 liter, andre får i et 54 liter.. Hvordan vil du så måle/veje det optimale..?? er det hvor gammel fisken bliver..??
Som du kan se her.
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=49
Så mener de at ancistrus sp ikke bliver større en 12,5 cm..
KimJ — 17. juni 2008, 08:57
Det kunne jo tænkes, at den almindeligt udbredte holdning til, at maller generelt ikke behøver særlig meget plads, er en af grundene til, at de ikke normalt bliver så store, som de egentlig kan. Dette fænomen var faktisk meget almindeligt tidligere, hvor det dersværre også var almindeligt at holde mange andre fisk i alt for små akvarier. Igen, det er valgfrit, om man vil dele ovenstående holdning, men jeg synes jo, at alene det at mine Ancistrus, som altså er vokset op i væsentligt større akvarier, er blevet for store til at kunne passe til artsbeskrivelserne, tyder på, at disse skulle tages op til revision, sammen med holdningen til, hvor meget plads de har brug for.
En anden måde at vurdere om forholdene er optimale, er at betragte fiskenes adfærd. Jeg har Ancistrus i alle mine akvarier, og det er tydeligt, at de er væsentlig mere livlige i mine store akvarier, end i det mindste (105 L), hvor jeg, af praktiske hensyn, har anbragt et par stykker.
Lad os få det med størrelsen på det rene; Jeg har disse fisk gående i mine akvarier, så med mindre du mener, at det er løgn, når jeg skriver, at jeg selv har Ancistrus der er længere end 14 cm, kan jeg ikke rigtig forstå at du bliver ved med at forsøge at ovebevise mig om at det er umuligt, ved at referere til andre kilder? Hvis det er tilfældet, spilder vi begge vores tid, og diskussionen er slut her.
Stoltze — 17. juni 2008, 09:01
#19 Jeg er forholdvis ny men troede faktisk, at succesfuldt opdræt var tegn på at fiskene havde det godt. Jeg er med på at 54L er i underkanten til et fuldt udvokset par. Mine har jeg haft i mindre end et år. Købt i Neonfisken med en længde på omkring 5 cm, nuværende længde omkring 8-9 cm. Håber på at have et større akvarie klar til efteråret...
Ancistrus sp. er vel netop heller ikke nogen veldefineret art (derfor sp. og ikke dolicopterus / L183). Og derfor burde det vel ikke undre at man ser eksemplarer større end den gængse maks?
/Stoltze
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 09:10
Jeg anfægte på ingen måde at dine ancistrus er større en hvad div. sider på nettet skriver at de kan blive, og vi kan nemt blive enige om at mange artsbeskrivelser burde revideres. Derfor spurgte jeg også om du havde kendskab til en VF rekord..
Hvor stor bliver en ancistrus i naturen..??
Er det fordi vi kan fodre helt optimal, at de bliver større i akvariet eller er vi pga. selektiv avl begyndt at lave dem større en de er i naturen..
lgb — 17. juni 2008, 09:20
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 09:28
lgb — 17. juni 2008, 09:42
lgb — 17. juni 2008, 09:43
KimJ — 17. juni 2008, 09:44
Jeg har faktisk aldrig undersøgt hvor store de egentlig kan blive i naturen. Jeg er ret sikker på, at de største jeg har, ikke bliver større, baseret på deres alder (de var ret store allerede da jeg fik dem) og de er ikke vokset synligt i de sidste par år. Jeg tror til gengæld, at nogle af deres afkom måske går hen og bliver større, idet de allerede fra starten har gået i et 720L med rigelig fodertilgang. De er således allerede 8-9 cm. lange og under 1½ år gamle! Man kan selvfølgelig diskutere, om det er specielt ønskværdigt, at de vokser så hurtigt, og bliver så store. Jeg kan ikke sige noget om, hvilke Ancistrus det egentlig er, da de er tilkommet mere eller mindre ved en tilfældighed, og altid har haft status som "nyttefisk" (det betyder her hos mig, at de skal behandles ordentligt, men at det præcise artsforhold ikke er så vigtigt som ellers).
Der er et par billeder her:
http://www.kim-jakobsen.dk/Amerika/AndreFisk/galleri_amerikamisc.htm
#24
Som jeg har skrevet tidligere, er det blot min holdning, som er baseret på nogle andre standarter, end dem mange anvender når de udelukkende går efter at få unger på deres fisk.
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 09:51
Jeg er såmænd heller ikke uenig med Kim i at man ikke kan måle trivsel i om der kommer yngel eller ikke.. Det jeg finde int. er at der tilsyneladende er ancistru sp maller, der i vore akvarier, bliver større en div. sider på nettet skriver. Sider som vi normalt tager for meget seriøse og gode side og som vi ofte henviser til når der er spørgsmål om maller.. Jeg kan så oplyse at mine ancistrus sp går i et 112L og de ser ikke ud til at være af en type der springer målene..😉 min største han er ca. 10 cm.. og den har aldrig gået i et akvarie mindre en 80 liter, jeg har 2 hunner der går i et 325 liter's akvarie og disse fisk er heller ikke større en ca. 10-11 cm..
lgb — 17. juni 2008, 09:58
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 10:13
Om det er ønskværdigt ved jeg ikke men det er da meget int., hvis ancistrus vokser til de når en vis alder bare deres akvarie/levested er stort, dette giver jo nogle tanker til overvejelse... Efter dine observationer vokser de altså i knap 10 år bare de har plads nok og er pladsen ekstra stor vil de vokse hurtigere og måske endda mere en dine gamle ancistrus.. dette giver da ihvertfald mig tanker omkring hvordan vi holder disse fisk...
KimJ — 17. juni 2008, 10:13
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 10:18
KimJ — 17. juni 2008, 10:25
Jeg mener at vide, at fisk generelt vokser hele livet, så det gælder nok også Ancistrus, men der har ikke været nogen SYNLIG tilvækst i de sidste par år. Jeg ved ikke hvor gamle de kan blive (eller for den sags skyld hvor gamle mine er) men jeg bliver ikke specielt overrasket, hvis de står af inden for de næste par år. Indtil videre ser de dog ud til at være på toppen, og leverer nye kuld med jævne mellemrum, til stor begejstring for de andre fisk i akvariet.
Jeg tror desværre at mange ancistrus lever et kummerligt liv. Uden relation til denne debat, må vi jo konstatere, at mange (deriblandt jeg selv tidligere) holder dem sammen med fisk der er alt for aggressive, og ydermere mener at det ikke er nødvendigt at fodre dem!
Jeg har fået øjnene op for, at de faktisk er interessante i sig selv, og de udviser en intraspecifik adfærd, der minder en del om cichliders, bare i slowmotion.
KimJ — 17. juni 2008, 10:29
Det kan jeg ikke afvise, men mine går også alene, eller sammen med meget små unger i 105L akvariet, så der kan være flere ting, ikke mindst indretning af akvariet, der spiller ind. Et større antal Ancistrus i akvariet, får dem helt sikkert mere op på mærkerne, end hvis man "kun" har et par. Det kræver jo så bare også et større akvarium.
Jansson — 17. juni 2008, 10:35
Jeg kan ikke huske om min store han var fremme da i var her, men han er da 14+ cm og en rigtig flot krabat, men normalt vil jeg tro (ihvertfald hvad jeg har set) de ikke bliver meget større end 10-12 cm (det er alle de andre jeg har da ihvertfald, og de går jo i alt fra 85 til 250 liters. Men ligegyldigt hvad så er det bedre at købe et "for stort" akvarie da man hurtigt vil have lige lidt flere fisk i, og jeg har ihvertfald aldrig hørt om en fisk der havde så meget plads at den befandt sig dårligt :-). Så istedet for at købe et der minimum er stort nok, så køb et der ihvertfald er stort nok. Om det så er 54 eller 128 liter kan diskuteres herfra og til vi er så gamle at vi ikke kan passe vores fisk længere fordi der ikke er plads til dem på plejehjemmet :-). Og da vi ikke kan spørge fiskene, og at fisk som mennesker måske også har forskellige behov (udover de basale, som så igen kan diskuteres) er det jo lidt svært at blive enige om. Derfor har disse "hvor stort og hvor småt" tråde det med at blive utroligt lange, og oftest ender de med at folk sviner hinanden til, så det efterhånden ikke er sjovt at åbne en tråd mere, da man ved at de fleste ender i et verbalt slagsmål indeholdende argumenter der aldrig vil kunne betegnes som endegyldige løsninger eller udsagn.
Så var dagens sure opstød skrevet, men jeg syntes det ville være rarere at have et forum hvor dette ikke foregik. Modsat er det en fin balancegang at diskutere tingene, og nå frem til en konklusion, uden at det udvilker sig, så det bliver nok aldrig anderledes :-(.
Nå, ikke kun negative ting, da det også kan være et dejligt informativt forum vi har, så må i alle have en god dag ;-).
Mvh Kim Jansson
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 10:37
Er nok bange for at det ikke kun er ancistrus, der gør det men maller generelt, især når man ser det udbud der er i div. akvarie butikker..
Se denne diskussion, endte jo med at vi fik belyst nogle int. ting om Ancistrus maller og jeg må jo så medgive at de nok ikke bør holdes i akvarier mindre en 80L for at opnå optimale forhold for dem, se så lærte jeg også noget....😉
maciej.P — 17. juni 2008, 10:43
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 10:46
Helt enig og jeg syntes netop denne tråd er holdt i en sober tone og som du kan se bøjer jeg mig og indser at jeg nu er blevet lidt klogere...😉 og vi bliver jo aldrig for gamle til at lære eller for store til at indse at vi har taget fejl...
Jansson — 17. juni 2008, 10:58
Sådan, det er den kampånd som skal til for at have et godt forum :-).
Stoltze — 17. juni 2008, 11:01
/Stoltze
KimJ — 17. juni 2008, 11:10
Det er rigtigt, at debatter som denne, nemt kan udvikle sig ubehageligt, men når det, som her, foregår i en saglig atmosfære, hvor man tager sig tid til at gøre rede for, hvad der ligger til grund for den holdning man nu har, synes jeg det er umagen værd.
Det er jo sådan med akvariestørrelser til en given fisk, i høj grad er et holdningsspørgsmål, som ofte drejer sig mere om, hvad man forventer at få ud af sine fisk, end egentlig dyrevelfærd. Denne debat er et godt eksempel. Det er jo ikke "synd" for fiskene at blive holdt i et 54L, al den stund, at fisk ikke går og reflekterer over deres forhold, og der er ikke tale om, at fiskene misdannes (med mindre man tæller en mindre størrelse som misdannelse), så når jeg ener at der skal mere end 54L til, er det også i høj grad for, at jeg vil kunne opleve fiskene på en for mig bedre måde. Andre kan sagtens have det anderledes, og det er svært at sige hvad der er "rigtigt". Her har vi dog i fællesskab fået belyst nogle ting, som også folk der falder over debatten senere, kan få glæde af.
Bruger #844477 — 17. juni 2008, 11:23
Kan jo kun være enig, kunne alle tråde dog ende på en sådan måde. Ved jo godt at det er ønske tænkning...
Jansson — 17. juni 2008, 11:24
Ved godt det ikke hører til i denne tråd, men jeg måtte af med det, så jeg undskylder dette "misbrug" :-).
Mvh Jansson
KimJ — 17. juni 2008, 12:08
Takker! *rødmer*
chk — 17. juni 2008, 12:15
Så hvad oplever man i et større akvarie som man ikke oplever i f.eks en 54 L?
Brian C — 17. juni 2008, 13:24
Du skrive at din holdning er at 54L er for lidt, men kan du så ikke uddybe din mening med optimale forhold... Du får yngel på dine i et 250 liter, andre får i et 54 liter.. Hvordan vil du så måle/veje det optimale..?? er det hvor gammel fisken bliver..??
Som du kan se her.
http://www.planetcatfish.com/catelog/species.php?species_id=49
Så mener de at ancistrus sp ikke bliver større en 12,5 cm.. [/citat]
de opgiver størrelsen som SL (standard længe) dvs uden halefinnen
KimJ — 17. juni 2008, 13:31
Der hvor jeg synes det bliver interessant, er når der er plads til flere par (eller rettere hanner) som hver kan have et fast territorium. I mangel af bedre, kan man beskrive deres adfærd som "cichlideagtig", med grænsestridigheder mellem hannerne. Jeg kan ikke helt gennemskue, om hunnerne foretrækker en bestemt han, men det ser ikke ud til at de blander sig. Hvor stort akvariet skal være, for at det kan lade sig gøre, skal jeg ikke kunne sige, da det kun er i to af 720L akvarierne jeg har flere store hanner. Mit gæt ville være, at akvariet skal være mindst 1 meter langt. De kan være forbløffende ihærdige!
chk — 17. juni 2008, 13:39
ja, ok jeg undgår så med flid at have mere end et par i hver akvarie.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.