Tips til isætning af AquaTerra baggrund

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

calle3 — 12. juni 2008, 19:23

Tænkte lige på... jeg ville have limet den fast med silicone hele vejen rundt.
Men når man nu ikke skal bruge den som biofilter omme bagved... er det så ikke ligemeget om den bliver 100% tæt,
er det ikke nok at man får den tilpasset så den sidder godt... og så give den et par klatter hist og her... så den bliver der...
det er vel underordnet om der kan komme vand forbi siderne når man kører med spandfilter ved siden af... og man ikke ønsker at vandet skal tvinges rundt bagved baggrunden???

Kviller — 12. juni 2008, 19:38

Det er rigtigt, men hvis du nu har den baggrund i vil du så ikke have udsugninge fra akvariet omme bag ved baggrunden? Hvis du vil have det er det ikke nok med vand der kan komme forbi i siderne, så skal du også have en rist i. Hvis du ikke vil have udsugning bag baggrunden, så er det bare i med den, men så risikere du at vandet der står der omme bliver surt hvis det ikke cirkulere.

calle3 — 12. juni 2008, 19:47

Jo jeg vil have alt udstyret.. omme bagved... og har også købt en rist så den kan suge det iggennem den vej..😛

Men uanset hvad ( når der ikke bliver filtersump deromme ) så behøver den ikke limes 100% tæt vel... er det nok bare at få den fikseret?

jeg har desuden en cirkulationspumpe jeg skla have i... som jeg gerne ville have gemt... men kan ikke lige se hvordan??? kan jeg evt lave et hul i baggrunden til den også så den ikke syner af så meget....at halvdelen af den stikker ud på forsiden og resten på bagsiden http://cichlidecentret.biz/product.asp?product=12525&sub=17&page=1

dur det???eller andre ideer

Kviller — 12. juni 2008, 19:58

Det er rigtigt, så er der ingen grund til at den sidder 100% tæt til glasset. Jeg kørte på et tidspunkt med en baggrund der slet ikke var limet på nogen måde, den sad bare under kanten og i spænd under nogen sten.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.