Hvad sker der med min kamfisk ? er han syg ? :'(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

dadel — 26. maj 2008, 21:10

min kampfisk svømmer rundt oppe i overfladen, det virker som om der kommer en stærk strøm nede fra bunden. Hvilket der ikke gør.
han prøvede at svømme ned og det kunne han også men så var det som om han skulle kæmpe rigtig meget for det 🙁
hvis han slapper af ligger han med den ene side oppe i overfladen (ser det ud som om)

Og hvis jeg stikker min finger ned i vandet svømmer han også ned og rundt, men straks så flyder han op i overfladen igen

Hvad sker der med ham ? er han syg ?
her den anden dag havde min lillebrors ven puttet ret meget foder i vandet (jeg var der ikke) kan det være overfodring? jeg fangede selvfølgelig så meget op jeg kunne med mit fiskenet.



På forhånd tak.



MGrado — 27. maj 2008, 07:58

Hmmmm

Det lyder som om der er noget galt med svømmeblæren... *skeptisk*

Ligger han kun på siden eller kan han godt svømme nogenlunde.

dadel — 27. maj 2008, 09:16

Han har det helt fint igen 😀

jeg tror bare han var blevet overfodret..

rigtig meget tak.

MGrado — 27. maj 2008, 12:05

Det er jeg glad for at høre 😀

Lois — 27. maj 2008, 13:19

#1 Jeps, helt rigtigt som du selv er inde på i #3 Sker dette gerne når de har spist... en ordentlig prut og alt er igen på rette køl 😛 😉

dadel — 27. maj 2008, 15:30

mange tak alle sammen:), jeg var blevet helt nervøs for ham.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.