Sværddrage med unger? HJÆLP

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jkp — 25. maj 2008, 22:17

Heysan, min ene sværddrage er vokset kolosalt på det sidste og maven ser lidt kantet ud. Forleden så jeg den også morer sig lidt med en af hannerne. Så jeg går ud fra at den er op over. Men hvor lang tid går der typisk fra at de har ynglet til der kommer unger. Skal jeg smide min fødekasse i akvariet og tage den derover i med det samme eller? Og hvad gør jeg når de kommer?

Er lidt newbie på dette punkt, men det er nu meget spændende...

Hvor mange unger får de typisk pr gang?

På forhånd tak.

Fru Albertsen — 25. maj 2008, 22:30

De er drægtige i 4-6 uger. Har læst de kan producere omkring 100 unger pr. gang, men jeg ved ikke om det er så meget hver gang. Det med at sætte den i fødeakvarie er en vurderingssag. En sværddrager er jo lidt stor, bliver måske derfor lidt stresset af at være i et lile fødeakvarie. Men hvis du meget gerne vil beholde flest muligt unger er det nok en god idé. Ellers kan man købe en god flydeplante som ungerne kan skjule sig i efter fødslen.

Hvis du har tetra eller barber i akvariet, vil jeg anbefale fødeakvarie.

Jkp — 25. maj 2008, 22:48

fødekassen er af plastik og er 18-20cm lang x 10cm dyb x 10cm høj dvs. ca 2l som hænger ned i akvariet, det er med net som vægge... Godt eller skidt?
Hvor længe skal man have ungerne i den?
for ja jeg har barber i akvariet...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.