Zebramalle tævet
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
David — 23. maj 2008, 21:29
stony68 — 23. maj 2008, 22:01
David — 24. maj 2008, 00:14
Bjarne — 24. maj 2008, 05:17
8-10 dage så skulle den være klar og stærk nok igen. Jeg har prøvet det et par gange. Nu ved jeg ike hvor voldsomt det er med din. Min hun var rød og hævet hen af siden og maven, de sorte og hvide striber var helt væk. Efter en måned kunne det ikke ses på hende. Jeg tror det sker når hunne vil ind til hannen i hulen for at lægge æg, og hannen ikke vil have hende i hulen. Eller er det evt. 2 hanner der har sloges om en hule, det kan også gå ret hårdt for sig.
Øhh. behandl evt. med et svampemiddel hvis det er meget voldsomt, - jeg behandlede den ene gang for at undgå evt. svamp i såret.
Line — 24. maj 2008, 10:53
Pas på ikke at forveksle det med bakteriel infektion. Smæk og afskrabninger bör ikke være röde - så er der infektion i det.
Trækker hun vejret normalt?
Jeg har min egen personlige kur mod slige sager. Men i reglen skal der reageres.
Hilsen
Line
David — 24. maj 2008, 14:38
GuppyMolly — 24. maj 2008, 14:40
David — 25. maj 2008, 00:26
Bjarne — 25. maj 2008, 02:22
Øhh, det er nok lidt for sent nu, den var nok ikke til at redde. Er der andre maller der har nogen hudafskrabninger eller skrammer kan du jo overveje at behandle. Er der ikke det, - er der ingen grund til at behandle. Du har nok "bare" været særdeles uheldig og derved mistet en malle der sikkert har været oppe at slås.
David — 25. maj 2008, 12:10
Line — 25. maj 2008, 12:54
Du skal ikke behandle de andre forebyggende.
Sådan som jeg ser det:
Tæv og bank: det kan være slemt - meget slemt. Men så længe der ikke er nogen rödmen, behöver man ikke reagere.
Bakteriel infektion: typisk hurtig vejrtrækning, finneråd, hvad der ligner afskrabning og nul pigmentering tilbage, samt rödmen, som i slemme tilfælde kan se direkte blodig ud, og evt. opsvulmet bug.
Kan være forårsaget af en stump fordærvet foder eller stress, og sikkert flere årsager endnu.
Pkt 1) selv om det er grimt - flytter jeg ikke mallen - dette er blot endnu mere stress, og kan tage livet af en svag malle.
Pkt 2) öjeblikkelig kæmpe vandskift (80-90%) med tempereret vand (sænker kimtal i vandet)
Pkt 3) temperatur sænkes til 26°C (Ligger jo i reglen på 28-30°C). Dette letter vejrtrækning, samt sinker det bakterielle forlöb
Pkt 4) min personlige trumpf som jeg er glad for: Tilkobling af stærk UVC - holder vandet absolut kimfrit, hvis stærk nok
Pkt 5) 1 gr salt pr liter - tilsætning fordelt over 2 dage
Pkt 6) 2 kopper the per 100 liter (sortthe - 1. udtræk drikker du selv eller smider ud - herefter laves 2. udtræk på samme pose eller te blade. Tilsætning over 2 dage
Pkt 7) evt. sluk lyset og dæk akvariet lidt af
Pkt 8) Ingen fodring overhovedet. De andre klarer sig fint uden og fodring belaster vandet, som helst skal være så rent som muligt.
Sådan griber jeg det an, og jeg bliver frygtelig glad, når en absolut dödskandidat kan hentes tilbage. Som nyligt ved nogle nye maller: der havde een indfalden mave, indfaldne öjne (så er de i reglen tabt), bakteriel infektion og finneråd - og gispede så det næsten ikke gik mere.
En fordel modsat de klassiske antibiotika - filteret triller lystigt videre. Her har man ingen problemer bagefter. Jeg kan kun anbefale det, köb UVC. Det er skönt at have liggende i slige situationer. Og Ichthyo er heller intet thema mere - resistente stammer eller ej 😉
Hilsen
Line
GuppyMolly — 25. maj 2008, 12:59
Line — 25. maj 2008, 13:02
Mallen burde efter et par dage begynde at gemme sig igen, og reagere på omverdenen.
Vejrtrækning bör være normaliseret efter 4-6 dage
Finneråden kan godt virke tiltagende de förste par dage, men er sandsynligvis blot dödt væv som forsvinder, herefter skal det helst stoppe. Randerne se nogenlunde rene ud. Finnen vokser ud igen, men det tager lang tid.
Rödmen bör være væk indenfor 6-7 dage.
Herefter begynder man at fodre igen. Måske helst færdigfoder, som er vitaminiseret. Måske helst noget granulat, som er småt foder man kan fordele over alt. Flagefoder kan også virke uimodståeligt, og er mildt for mavsen.
David — 25. maj 2008, 14:26
Ps. hvad er Ichthyo?
David — 25. maj 2008, 14:37
Line — 25. maj 2008, 15:04
Malleejere er dog i reglen ikke frygtelig plaget af det, da höje temperaturer er ugunstige for dens formering. Mener, at den stopper formering over 28°C - og dör omkring 32°C. Men da et af dens udviklingstrin er sværmere i vandet, er UVC her lige i öjet. Da sværmere dör, når de suges forbi UVC lyset.
....
Jow, dén foderklat dér lyder skam fordærvet 😉
Tårnsnegle er gode til at tage sig af små madrester som gemmer sig. Eller Red Fire rejer.
Det er næsten ikke nok at være flittig med rensning alene. En fordel er også at bruge strömningen som en ven og hjælper, og sörge for at man kan komme nogenlunde til, der hvor foderet falder til ro. Lader du for eksempel strömningen dröne imod forglasset - ja så er der mindst strömning bagerst - og her ser du ikke, hvad der falder ned og ikke bliver ædt. Eller sörge for at diverse opbygninger ikke ligger helt op imod bagglas - så kommer man ikke til
David — 25. maj 2008, 15:34
Jeg vil prøve at lade udstrømningen løbe langs badruden og anskaffe mig nogle tårnsnegle. Tak for hjælpen Line.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.