ingenting i bunden
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Mia Lykke — 21. maj 2008, 13:51
Jeg skal igang med at have indrettet et yngleakvarie til gubser, og så var det jo at flere herinde havde nævnt at man kunne indrette uden at putte grus/sand i. Er der ikke nogen der lige har nogle billeder jeg må se, jeg har lidt svært ved at forestille mig det endelige resultat synes jeg *rødmer*
Bruger #844477 — 21. maj 2008, 14:09
Mia Lykke — 21. maj 2008, 14:18
Bruger #844477 — 21. maj 2008, 14:22
Der er kun lidt vandpest i, en elefantfod og det er det hele.. vandskift 2-3 gange om ugen og så er den i vinkel...😉
chk — 21. maj 2008, 22:26
Jeg har lige siddet og skrevet noget om det etiske i fødekasse/akvarie og så læser jeg dit spørgsmål lige efter. Det synes jeg faktisk også er et af de spørgsmål der kan diskuteres.
Da jeg kun har sværdtyper (guppyer forstås 😛) er det ikke helt så risikofyldt at have bundlag og dekoration i, som hvis det var storfinnetyper, og derfor har jeg både bundlag og dekoration og planter i mine opholdsakvarier. I fødeakvarier og opvækstakvarier har jeg ikke bundlag, og jeg må sige at jeg altid får lidt samvittighedsnag når fiskene kommer over i dem med bundlag. De står med halen lige i vejret i timevis og finder "spændende" ting, hvor jeg sjældent ser naturligt adfærd i bare akvarier.
Så jeg synes du skal have et formål med bar bunds baljer. Hvis du skal til at lave udstillingsfisk er det nødvendigt, men har du dem for fornøjelse forstår jeg nok ikke, hvorfor man vil vælge det.
Villads — 21. maj 2008, 22:54
Jeg skal snart se at få lavet et godt billed af mit stenbundsakvarium.
Sten fra ca 2cm i diameter og opad lagt ud på bunden og stablet lidt op i hjørnerne synes jeg ser knaldgodt ud.
Lidt planter i potter(som kan skjules af sten) og på rødder og sten,så har man et hyggeligt akvarium hvor man kan suge alt lort op ved vandskift.
Rejer og guppyunger hygger sig fint mellem stenene.
Jeg fandt lige et videoklip fra mit 54 liters med granitsten.
Der går lige et kvarters tid så kommer det op.
Villads — 21. maj 2008, 23:18
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
stonny — 21. maj 2008, 23:26
#2 Bo, det er ikke Hornblad du har i akvarierne, men Vandpest.
Villads — 22. maj 2008, 00:02
Mosset vokser knaldgodt i det akv. så om et halvt år regner jeg med vi knap kan se fiskene.
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
Villads — 22. maj 2008, 00:23
Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.
Der blev hverken pudset ruder eller skrabet alger.
Prøv at se de to blå fisk Charlotte.
Blauhannen er 1,5 år gammel og har en halv triangelhale.
Den anden blå er bare køn 😀
Andreas-Skjæmt — 22. maj 2008, 00:26
#2
Kan akvarierne holde til at stå op mod hinanden på den måde?
#9
Hvad er det for noget musik i baggrunden? Det lyder godt.
Villads — 22. maj 2008, 00:32
Bruger #844477 — 22. maj 2008, 07:14
Ja det håber jeg da de kan..😉 de røre ikke helt hinanden så der bliver vist ingen problemer der..
#8
Tak Steen... så lærte jeg lige det...😀
chk — 22. maj 2008, 08:01
Først vil jeg lige nævne at jeg har javamos ell anubias i alle barbunds akvarier 🙂
Til de blå. Meget smuk blå farve de har. Mine blau r2r2 ser jo lidt anderledes ud, kroppen er meget ens men hannerne har nærmest hunhaler med er sort farvet over og under finnestråle, uden at det bliver til DS og så en stor sort støvklud til rygfinne. Jeg har tilgengæld nogle R2r2 der får, ja med lidt godt vilje dårlige triangler, men vel mest viftehaler, og det er sq en alvorlig fejl!! Men sjovt nok er de meget efterspurgt af min forhandler, du ved, lidt farvelade agtig *blink*
Bruger #844477 — 22. maj 2008, 08:08
Hej Charlotte..
Jeg har ladet mig fortælle at anubias er vækst hæmmende..
Har du noget erfaring med det..??
Villads — 22. maj 2008, 08:23
Nå ro på Krølle.Jeg ved at flere af de rigtig dygtige opdrættere i klubben har anubias i deres akvarier,og har iøvrigt aldrig hørt den teori.
Hvor har du hørt det henne Bo?
Bruger #844477 — 22. maj 2008, 08:28
Har lige sendt dig en pb..
Mia Lykke — 22. maj 2008, 14:04
Men #5 det er jo ikke sådan at akvariet skal være helt bart. Jeg havde netop tænkt mig nogle planter i potter, et par rødder og sådan, men bare ikke noget grus...
Og så lige næste spørgsmål. Har jo godt hørt om de der elefantfødder, men sådan en har jeg jo så ikke. Tilgengæld har jeg en filterpumpe, et powerhead og nogle af de der luftsten eller hvad de nu hedder. Hvad har jeg brug for og hvad er mest optimalt? Er det nødvendigt med filterpumpen, eller kan jeg nøjes med et powerhead eller en luftsten??
Bruger #844477 — 22. maj 2008, 14:13
Jeg ville bruge luftsten, og så skifte vand 3 gange om ugen og slamsuge bunden hvergang...
Kom lige til at læse din underskrift... øhh tror du ikke dine fisk vil have det bedre i et akvarie.....😉😀:D
Villads — 22. maj 2008, 14:26
Hvor stort er yngle akvariet?
Hvis filterpumpen er et filter med pumpe indvendigt eller udvendigt og passer i størrelsen villle jeg bruge det.
Hvis du er fingernem kan du lave et filter til powerhead'et hvis altså det passer bedre i størrelse.
Det er også fordi jeg ikke selv ville gide at skifte vand 3 gange om ugen 😀
Du har jo de der mærkelige indvendige filtre.et af dem kan vel bruges.
Selv om de ser mærkelige ud kan de vel stadig filtrere.
Bruger #844477 — 22. maj 2008, 14:49
Kan sagtens følge dig der Villads, men hyppige vandskift gør også at ynglen vokser hurtigere....
Mia du så jo hvordan Jansson (Kim) lavede et HMF filter hvad med sådan en..??
chk — 22. maj 2008, 16:21
Hvis det er rigtigt at Anubias hæmmer væksten, har mine fisk ikke hørt det 😉 Jeg bruger anubias meget i alle akvarier og jeg kan lave guppyer i standard mål, kribensis og kakaduer, der er større end forældrene og alle opvokset i anubianbeplantede akvarier såh.... jeg tror ikke det har noget på sig.
hej Mia
Hvis din filterpumpe er lille nok og du kan regulerer styrken kan du da fint bruge den i et yngleakvarie, den vil jo også holde bunden bedre ren end en elefantfod, den gør ikke rent, den cirkulerer vandet lidt og er "bosted" for nogle nyttige bakterier.
Jeg bruger selv elefantfødder og det medfører ganske rigtigt vandskift hver 3.dag.
Mia Lykke — 22. maj 2008, 16:37
Mia Lykke — 22. maj 2008, 16:40
Bruger #844477 — 22. maj 2008, 16:48
Ser godt ud..
Jeg ville nok stille planten sådan at den dækkede for luftstenen og slangen og rykke stenen lidt til højre...😛
Hvis du syntes at luftpumpen larmer for meget kan du prøve at stille den på et lille stykke flamingo..
Hvad er det for en planter..??
Er det jord der er i potten..?? altså plantepotten....😀
Mia Lykke — 23. maj 2008, 06:55
Hvad det ER for en plante`??? Det er sådan en grøn en med sådan nogle blade der stikker ud og så en stængel.... Tror jeg? 😀*rødmer* Men fin det er den 😉
Og nej der er ikke jord i potten haha der er grus og så lidt sort granitskærver øverst 😎
Lois — 23. maj 2008, 10:09
tetracrusta — 23. maj 2008, 10:11
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.