hjælp... bunden knækkede
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
jaegerholm — 13. maj 2008, 13:02
Jeg sad lige så stille og roligt med min bærbare pc ved siden af mit akvarie... pludselig sagde det grrrrg og så sagde det ellers bare plask dryp dryp dryp...
fik hurtigt hjælp fra min far der bot 30 sek fra mig.. og fik alle fisk op og tømt akvariet... eller retter sagt det der var tilbage i det... hvad gør jeg nu med fiskene? har et lille akvarie på 22l med 4 guppyer i... men alle de andre kan jo ikke være deri??? og jeg ved ikke hvornår jeg ahr mulighed for at købe et nyt akvarie???
Kan de på bordet hvor akvariet har stået siden det blev fyldt at bordet (ubehandlet eg) er blevet sort og ødelagt... mon ikke der har været et lille hul eller det har været lidt utæt fra starten? kan jeg bede om et nyt der hvor jeg har købt det eller bede om pengene tilbage???
Det kan da ikke passe at jeg køber et nyt akvarie og at det så er hul i fra starten... går der forsikring indover?? altså indbo?
🙁
hermes2005 — 13. maj 2008, 13:13
for hvis det står skævt så kan du risikere at glasset med tiden vil slå revner.
Det er også en god ide at lægger et stykke flamingo mellem bord og akvarie af samme grund.
Men om akvariet skulle have fejlet noget ved køb kan jeg selvfølgelig ikke sige noget om. Men prøv at snak med din forhandler
KasperK/Lolland — 13. maj 2008, 13:20
Indboforsikringen dækker ved "pludselig opstået skade"! Med andre ord, siger du noget om din formodning om en mindre utæthed er der ikke nogen erstatning at hente! Og ubehandlet eg bliver lynende hurtigt misfarvet!
jaegerholm — 13. maj 2008, 13:23
hmmmm.. har ikke lagt noget mellem bord og akvare...???
87Hundrede — 13. maj 2008, 13:30
Er du sikker på træet ikke har hævet sig nogen steder ? Ellers er der vidst kun tilbage at glasset måtte have en lille skade fra starten af. Og det så bare pludseligt er gået i stykker.. 😮
jaegerholm — 13. maj 2008, 13:46
Anti-Pjerrot — 13. maj 2008, 14:29
Næste gang, skal du sætte akvariet på en vandafvisende overflade og have et tyndt stykke flamingo eller liggeunderlag under akvariet.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.