Flydeplanter, Mos, Ynglekasse, har brug for hjælp

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

lauritz001 — 5. maj 2008, 15:26

Er lidt dumt spørgsmål måske, men er ny her til akvarium. Har lidt problem, forstår ikke helt hvad Flydeplanter er, måske nogen der kan ligge billeder ind?

Er flydeplanter nogle planter som ikke har nogle rødder eller er det planter der bar går fra bunden af til toppen af akvariet? Kan måske tage et billede og putte ind og så kan i besvare om det flyde planter eller ej. Det havde bare været super fedt hvis der lige var nogen der havde et billede af flydeplanter.

Bare en lille hurtig ting, mos. Mos, er det bare noget man spørger Akvaristen om han har? Eller hedder det noget bestemt, kunne jo bruge det til gemmested for baby-guppier 😛

Og så et spørgsmål om en ynglekasse, har tænkt mig at anskaffe ét. Så ville jeg bare høre om en ynglekasse var en lille "boks" lignende som du hang oppe i et hjørne af akvariet, med to lag hvor, f. eks. guppi unger kan komme ned til det nederste rum mens moderen ikke kan.

De spiser jo deres egne unger. Men ville bare høre om det var sådan en kasse man satte op i hjørnen til akvariet hvor moderen kunne føde i fred uden ungerne blev spist. Mange tak på forhånd 🙂

vernerder — 5. maj 2008, 15:42

hehe, dejligt indlæg!!

mos = javamos, en plante som yngel ganske rigtigt kan gemme sig i.

flydeplanter = planter der ligger i overfladen. de har nogengange rødder som stikker ned i vandet. eksempler er vandsalat eller hornblade.

den fødekasse jeg har, er bare en kasse af net. altså ikke særligt avanceret. men som du selv skriver kan man hænge den oppe i hjørnet af akvariet. moderen skal fjernes så snart hun har født.

Paaw — 5. maj 2008, 21:48

http://www.akvarieplanter.dk/artikler/index.php
Der står en masse om planter

AndersGS — 5. maj 2008, 23:03

Hej.. hvis du gerne vil udenom alt det med yngle kasser osv. så er javamos en rigtig god ide.. en ordentlig klump af det er optimalt til fiskeyngel! Har det selv og det fungerer rigtig godt til mine sværddragere! Der ryger jo nok et par stykker, men langt størstedelen klarer sig 😀

lauritz001 — 7. maj 2008, 22:13

Ok tak for det alle tre 😀 SOm jeg har forstået det, flydeplanter kan have rødder men ellers flyder de bare uden rødder.

Hvis jeg så skaffer noget Java-Mos, er ynglekassen så overflødig? Skulle til at købe et men hvis der ikke er brug for det, da jeg synes Java-mos er en del pænere, er kassen ret overflødigt?

Et lille spørgsmål, er for doven lige til at søge nu *rødmer* Jeg har en meget god bog der hedder Akvariet af
Peter Stadelmann, der er der nogle forslag til indkøb af fisk til et 60x30x35, et 63L som jeg har tænkt mig at følge. Men i bogen står der henne i 4. uge
4 Guppier eller 4 Platy - 2 Par
Tænkte på om man kunne skifte ud med
1.2 Guppi + 1.2 Sort Molly
😮

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.