nybegynder med 21 L sekskantet akvarium

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

helle80 — 11. april 2008, 13:22

Hej alle i kloge mennesker!

Jeg har købt et ganske lille akvarie, sekskantet og på 21 L. Har efterhånden læst flere indlæg herinde, men er stadig lidt i tvivl om hvad der er bedst eller sjovest at holde i mit akvarium som nybegynder.
Der er planter og en lille hulsten og har stået en uge og "modnet". Der er pumpe i men intet varmelegeme da jeg fik at vide det ikke var nødvendigt i så lille et akvarium (har spurgt om dette i Zoocity og Bonnie Rødovre) Kan det var rigtigt? Der er ca 22 - 23 grader, er det nok?*blink*

Og så til mit andet store spørgsmål, hvilke fisk er bedst og hvor mange? Måske1.2 kampfisk?
Eller 1.3 gubbyer?
Hvad med en dværg sugemalle? Kan de gå med kampfisk? (tænke mere på at det måske var godt med en sugemalle til at rense lidt i akvariet)😉

Evt andre gode forslag som fåes i en alm dyrehandel. Ved godt at jeg kun kan have meget begrænset med fisk.

Glæder mig til at få svar, kan næsten ikke vente med at fylde noget levende i mit akvarie.

PS: Hvis man får unger som overlever, sælger man dem så og til hvem? (ja sikkert mange dumme spørgsmål men man skal jo starte et sted!😛)

rozzzna — 11. april 2008, 13:24

kampfisk skal have mere varme (25-27 grader) og vil ikke kunne enes i så lille akvarium.. men guppyer er fint 😉

helle80 — 11. april 2008, 13:26

Så guppyer ville godt kunne holde varmen? Hmmm...ikke nemt at få god vejledning i dyrehandlere!

rozzzna — 11. april 2008, 13:29

ja guppyer kræver ingen varme i akvariet, så 20-25 grader er helt fint til dem 😉

dværgsugemallen er et dårligt valg.. da det er en flokfisk så der skal være mindst 5, hvilket er for mange til dit akvarie.. men rejer går fint sammen med guppyer, og renser mere effektivt..

hvis guppyerne yngler (og det gør de!) så afleverer du bare ungerne i din dyrehandel, eller sælger/bortgiver dem til private..

Krammeholdet — 11. april 2008, 13:37

Jeg vigså mene gubbyer vil være fint... hvis du kan få fat på nogle vildformer vil det være endnu bedre da de ikke bliver så store... og så en lille flok Kirsebær rejer til at rense og tøffe rundt på bunden
Hvis du gerne vil have lidt forskellige fisk og ikke kun gubbyer kunne du evt få en 5 stk af denne her, der er desværre intet billede så det må du finde på google
http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Boraras_maculatus

eller en af de andre Rasboras arter der ikke bliver så store

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/?Type=Ferskvand,%20Rasbora

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.